Giełdowe spółki coraz mocniej stawiają na rozwój biznesu kolejowych przewozów towarowych. Chodzi zwłaszcza o rosnące wydatki na zakup lokomotyw i wagonów oraz innych aktywów niezbędnych do zwiększania skali prowadzonej działalności. Niektóre podmioty idą krok dalej i dokonują lub planują przejęcia innych przewoźników i tym samym zamierzają brać udział w konsolidacji branży.
Spośród nich niewątpliwie najsilniejszą pozycję w branży ma PKP Cargo. Obecnie grupa dysponuje 1,56 tys. lokomotyw i około 54 tys. wagonów. W tym roku jej flota wzbogaci się o 21 lokomotyw dwusystemowych Dragon 2 produkowanych przez Newag i pięć lokomotyw wielosystemowych Vectron, które dostarcza Siemens. – W przyszłym roku zakończy się realizacja kontraktu z Newagiem (trzy lokomotywy), ale spółka cały czas analizuje swoje potrzeby taborowe pod kątem kierunków rozwoju rynku i oferty producentów lokomotyw i wagonów. Nie wykluczamy więc kolejnych zakupów, ale decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły – twierdzi Dariusz Seliga, prezes PKP Cargo.