Wprawdzie nazwa posiadłości pochodzi od Catherine La Conseillante, właścicielki tego majątku z XVIII w., to jednak sukcesy w świecie wina majątek zawdzięcza związkowi z inną rodziną. Ród Nicolas już od 140 lat jest właścicielem château i tworzy w tym miejscu wyjątkowe wina. Obecnie przedstawiciele już piątego pokolenia biorą udział w zarządzaniu winnicą oraz wykorzystują naturalne walory tego miejsca. To również im możemy zawdzięczać obecny znak graficzny château, czyli tarczę herbową polską z wpisanymi w nią literami LN oraz fioletową barwę na etykietach. Te dwa elementy używane są w tej posiadłości nieprzerwanie już od 1874 r.

Château La Conseillante może się pochwalić doskonałym klimatem oraz gruntami. Gliny wraz żwirami oraz umiarkowanym klimatem morskim, pełnym długich okresów słońca oraz wzmacniającymi wzrost opadami zapewnią idealne warunki dla rozwoju winorośli. Wykorzystują je w pełni krzewy merlota (80 proc.) uzupełnione przez cabernet franc. Taka mieszanka w połączeniu z tradycyjnymi metodami produkcji decyduje o tym, że w tym miejscu powstaje wino o unikalnym charakterze, złożone, głębokie, ale również świeże i pełne życia. To również mieszanka charakterystyczna dla Pomerol. Dlatego też można powiedzieć, że La Conseillante idealnie oddaje ducha tej małej bordoskiej gminy.

Wyżyna, na której znajduje się Pomerol, poprzecinana jest nieregularnymi drogami i przesiąknięta winem; właściwie nie znajdziemy tu domu, przy którym nie byłoby winnicy. Cała gmina w ostatnim czasie przeżywa swój złoty czas i prawdopodobnie ma przed sobą świetlaną przyszłość. Ziemia ta obfituje w wiele legend winnego świata, takich jak: Petrus, Vieux Château Certan, Le Pin. Jedno z najdroższych win świata, czyli wspomniany Petrus, jest również bezpośrednim sąsiadem La Conseillante.

Jednak La Conseillante, mimo że ma wyjątkową jakość – podobnie jak Petrus – w chwili obecnej jest dostępne w dość przystępnej cenie. W ostatnim rankingu Liv-ex, w którym zgrupowane są marki win, których średnia ocen przekracza 90 punktów na 100 możliwych, La Conseillante znalazło się na 31. pozycji i wyprzedziło takie wina, jak Cos d'Estournel, Grand Puy Lacoste czy Duhart Milon.

La Conseillante może w związku z tym sprawdzić się w najbliższym czasie również jako inwestycja. Dostępne na rynku roczniki już mogą się pochwalić niezłymi stopami zwrotu. Rocznik 2001 w ciągu ostatnich 5 lat zarobił 74,1 proc., a 2003 118,8 proc.