Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.03.2022 05:00 Publikacja: 25.03.2022 05:00
Foto: Adobestock
W 2021 r. wartość sprzedaży branży piwnej spadła o 0,9 proc., do 17,8 mld zł. Jeszcze bardziej, bo o 4 proc., do 30,1 mln hl, spadł wolumen sprzedaży. Rynkowa sytuacja związana m.in. z pandemią, rosnącą inflacją oraz akcyzą powoduje, że ciężko szukać sygnałów, które znacząco odmieniłyby obraz sytuacji.
– Za nami bardzo trudny rok, który był trzecim spadkowym z rzędu pod względem wolumenu sprzedaży. 4-proc. spadek okazał się być największy od dekady. Te wyniki pokazują obraz branży, która się kurczy – stwierdził Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Dyrektor generalny wśród głównych powodów takiej sytuacji wymienia trzy czynniki: pandemię, wysoką inflację oraz podwyżki akcyzy. – Przez wiele miesięcy mieliśmy ograniczenia związane ze spotykaniem się, odwołano wszelkiego rodzaju wydarzenia, ucierpiała także gastronomia i doszło do znaczących zmian w sposobie robienia zakupów przez klientów. Ci rezygnują z kupowania produktów w mniejszych sklepach na rzecz większych dyskontów. A to właśnie sklepy o mniejszym formacie odpowiadają za niemal 66 proc. sprzedaży piwa – wskazuje Morzycki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O ponad 10 proc. spadał kurs akcji polkowickiej grupy obuwniczo-odzieżowej CCC w ostatnią środę kwietnia. Analitycy widzą dwa powody.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najwięksi giełdowi detaliści kończą pierwszy kwartał obrotowego roku. Był słabszy pod względem koniunktury niż analogiczny okres 2024 r.
VRG kończy restrukturyzację sklepów odzieżowych. W 2025 r. zadba o ruch w salonach i franczyzę – zapowiedział Mateusz Kolański, prezes modowo-jubilerskiej grupy. Dywidenda może być mniejsza niż w ubiegłym roku – sygnalizuje zarząd.
Akcje handlowej spółki drożeją ósmą sesję z rzędu. Kurs właśnie ustanowił nowe, historyczne maksimum. Dino jest już droższe od PZU i Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Nowy program lojalnościowy dla szyldów CCC już działa. Zmiany w systemach IT dotknęły część klientów. Spółka wskazuje na dostawcę.
Gdańska spółka odzieżowa wykonała ruch, którego miał oczekiwać od niej nadzorca rynku. To krok ku porozumieniu dotyczącego postępowania z Rosją w tle.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas