Rynek alternatywny jeszcze kilkanaście miesięcy temu był w niełasce inwestorów. To się zmieniło. Ten rok dla wielu spółek był bardzo udany. Poprawiły swoje wyniki, a w ślad za tym urosły ich wyceny. Należy mieć na uwadze, że na NewConnect notowane są bardzo różne firmy i praktycznie każdą z nich należałoby analizować osobno. Przyjrzeliśmy się m.in. tym najbardziej płynnym, czyli tworzącym NCIndex30. Od czasu publikacji tego indeksu przez GPW, czyli od 24 czerwca, imponującą stopę zwrotu przyniosły m.in. Fluid (202 proc.), Modecom (106 proc.) oraz Medicalgorithmics (121 proc.). Gdybyśmy zaś uwzględnili okres od początku roku, wówczas do grona firm, które sobie świetnie radzą, należałoby dodać jeszcze m.in. Uboat Line, Pharmenę, ZWG czy też Edisona.
Inwestycje się opłacają
Przedstawiciele spółek tworzących NCIndex30 zapowiadają, że 2014 powinien być lepszy od tego roku.
– Praca włożona w rozwój technologii zacznie przynosić wymierne korzyści. Rozpoczniemy ciągłą sprzedaż naszych produktów, czyli czarnego, bezdymnego peletu oraz energii elektrycznej i cieplnej – wskazuje Jan Gładki, prezes spółki Fluid. W podobnym tonie wypowiada się Piotr Żółkiewicz, wiceprezes Medicalgorithmics. – Nasze wyniki finansowe rosną już od kilku lat o kilkadziesiąt procent rocznie. Spółka dzięki przewadze kompetencyjnej i technologicznej odbiera rynek swoim większym konkurentom i jest dopiero w początkowej fazie ekspansji – mówi. Przypomina, że niektóre domy maklerskie prognozują, iż wyniki Medicalgorithmics podwoją się w najbliższych kwartałach. Spółka jest w trakcie zwiększania mocy produkcyjnych w zakładzie w Gdańsku. – Zwiększone moce pozwolą nam od II kwartału 2014 roku zacząć realizować zamówienia na rynek Wielkiej Brytanii – zapowiada Żółkiewicz. Dodaje, że spółka jest też w trakcie wstępnych negocjacji z potencjalnymi dystrybutorami z innych krajów, np. Brazylii czy Australii.
Optymistycznie w przyszłość patrzy zarząd spółki Edison. – Spodziewamy się dynamicznego wzrostu przychodów oraz wyniku netto – zapowiada prezes Tomasz Kuciel. Sygnalizuje, że w 2014 roku rozważana jest fuzja lub przejęcie innego podmiotu, żeby zwiększyć skalę i zakres prowadzonej działalności. – Nasze usługi są bardzo mocno powiązane z intensywnością wymiany handlowej w branży FMCG i sektorze produkcyjnym. Coraz lepsze perspektywy dla europejskiej i polskiej gospodarki mają duży wpływ na oczekiwania inwestorów – podkreśla.
Rynki z potencjałem
Ciekawie rok 2014 zapowiada się dla 01 Cyberation. – Nie będziemy już gasić pożarów i reorganizować się gruntownie od podstaw, lecz zostaniemy dużym graczem w tzw. małej energetyce. Jesteśmy na to gotowi – mówi Piotr Tomaszewski, prezes spółki. Dodaje, że ma ona wyłączność na dystrybucję metali ziem rzadkich w Europie Środkowej i Wschodniej. – Zamierzamy stworzyć podwaliny handlu tymi metalami. Rozpoczęliśmy już wstępne rozmowy w celu wykorzystania naszego narodowego potencjału w budowaniu innowacyjnej platformy handlowo-technologicznej – zapowiada.