Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kierowany przez Dominika Libickiego (na zdjęciu) Cyfrowy Polsat ciął koszty wolniej niż TVN, którego prezes Markus Tellenbach będzie się bardziej cieszył z wyników.
Choć w czerwcu część domów mediowych zaczęła prognozować w branży odbicie w związku z poprawiającymi się wskaźnikami makroekonomicznymi, analitycy są ostrożni. – Ożywienie, które widzimy i poprawa PKB są na tyle niewielkie, że w oparciu o historyczne dane można stwierdzić, iż niewystarczające do tego, by znów zaczął rosnąć reklamowy rynek – stwierdza Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities. Na nowe dane domu mediowego Starlink, których używają w swoich raportach finansowych Agora i TVN, trzeba jeszcze chwilę poczekać (Agora raportuje wyniki za II kwartał w najbliższą środę, TVN – 22 sierpnia), ale kilka dni temu mało optymistyczne informacje dla reklamy podał dom mediowy ZenithOptimedia. – W czerwcu opublikowaliśmy prognozy na ten rok, w których zakładamy ok. 6-proc. spadek rynku reklamy. We wrześniu planujemy podać nowe dane, gdyż widzimy, że po II kw. część z naszych założeń wymaga aktualizacji. Nasza całoroczna prognoza została sformułowana w oparciu o spodziewane odbicie na rynku reklamy i w światowej gospodarce w drugiej połowie roku – mówiła PAP Iwona Jaśkiewicz-Kundera, dyrektor działu zakupu mediów w ZenithOptimedia. Korekta, która zaowocuje gorszymi prognozami dla całego reklamowego rynku, ma dotyczyć przede wszystkim segmentów reklamy zewnętrznej i Internetu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.