W minionym miesiącu handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji zwyżek krajowych indeksów. Co więcej, ich tempo wyraźnie przyspieszyło, co pozwoliło z nawiązką odrobić tegoroczne straty. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom zakończony niedawno sezon publikacji wyników finansowych. Nie zabrakło bowiem niespodzianek w raportach, które zatrzęsły notowaniami niejednej spółki. Biorący udział w naszej rywalizacji eksperci z biur maklerskich, dzięki udanej selekcji, nie dali się jednak zaskoczyć. Był to dla nich najlepszy miesiąc od ponad roku pod względem wypracowanych stóp zwrotu. Stopy zwrotu z portfeli, w skład których weszły wytypowane przez nich przed miesiącem spółki, okazały się lepsze od wyniku szerokiego rynku (indeks WIG w ubiegłym miesiącu zyskał 7,9 proc.), ale również od portfela stworzonego dla „Parkietu" przez specjalistów od analizy technicznej, który podsumowaliśmy w piątkowym wydaniu (w marcu zanotował 4,4 proc. dodatnią stopę zwrotu). Uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł w ubiegłym miesiącu aż 10,9 proc.
Czołówka niemal bez zmian
W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez specjalistów z DM BDM. W tym czasie udało im się wypracować 16,8-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając tym samym analityków Millennium DM, których portfel zwiększył wartość o 12,5 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Noble Securities, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 10 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji. Wszystkie portfele wypracowały dodatnią stopę zwrotu.
Po trzech miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie rywalizujące biura maklerskie. Na prowadzeniu umocnili się analitycy DM BDM. Ich portfel jest już o 31,9 proc. „grubszy" niż na początku tegorocznej rywalizacji. Nie zmienił się też wicelider, którym pozostaje Noble Securities. Broker w tym roku wypracował już 16,1 proc. zysku. Trzecią pozycję utrzymali eksperci DM BPS, którzy po trzech miesiącach są 14,6 proc. na plusie. Łącznie od początku rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 14,9 proc., podczas gdy indeks WIG poprawił w tym czasie swoje notowania jedynie o 5,5 proc.
Przetasowania w portfelach