Portfele fundamentalne korzystają ze wzrostowej fali

Wytypowane przed miesiącem spółki przez naszych ekspertów pozwoliły na podtrzymanie dobrej passy w wynikach portfeli. Które firmy dadzą zarobić w kwietniu?

Publikacja: 03.04.2016 11:59

Portfele fundamentalne korzystają ze wzrostowej fali

Foto: Bloomberg

W minionym miesiącu handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji zwyżek krajowych indeksów. Co więcej, ich tempo wyraźnie przyspieszyło, co pozwoliło z nawiązką odrobić tegoroczne straty. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom zakończony niedawno sezon publikacji wyników finansowych. Nie zabrakło bowiem niespodzianek w raportach, które zatrzęsły notowaniami niejednej spółki. Biorący udział w naszej rywalizacji eksperci z biur maklerskich, dzięki udanej selekcji, nie dali się jednak zaskoczyć. Był to dla nich najlepszy miesiąc od ponad roku pod względem wypracowanych stóp zwrotu. Stopy zwrotu z portfeli, w skład których weszły wytypowane przez nich przed miesiącem spółki, okazały się lepsze od wyniku szerokiego rynku (indeks WIG w ubiegłym miesiącu zyskał 7,9 proc.), ale również od portfela stworzonego dla „Parkietu" przez specjalistów od analizy technicznej, który podsumowaliśmy w piątkowym wydaniu (w marcu zanotował 4,4 proc. dodatnią stopę zwrotu). Uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł w ubiegłym miesiącu aż 10,9 proc.

Czołówka niemal bez zmian

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez specjalistów z DM BDM. W tym czasie udało im się wypracować 16,8-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając tym samym analityków Millennium DM, których portfel zwiększył wartość o 12,5 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Noble Securities, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 10 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji. Wszystkie portfele wypracowały dodatnią stopę zwrotu.

Po trzech miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie rywalizujące biura maklerskie. Na prowadzeniu umocnili się analitycy DM BDM. Ich portfel jest już o 31,9 proc. „grubszy" niż na początku tegorocznej rywalizacji. Nie zmienił się też wicelider, którym pozostaje Noble Securities. Broker w tym roku wypracował już 16,1 proc. zysku. Trzecią pozycję utrzymali eksperci DM BPS, którzy po trzech miesiącach są 14,6 proc. na plusie. Łącznie od początku rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 14,9 proc., podczas gdy indeks WIG poprawił w tym czasie swoje notowania jedynie o 5,5 proc.

Przetasowania w portfelach

Jak pokazały wyniki portfeli wypracowane przez ekspertów, okazji do zarobku w minionym miesiącu nie brakowało. W marcu brokerzy mieli ułatwione zadanie – walory zdecydowanej większości spółek z szerokiego rynku, dzięki kontynuacji dobrej passy z lutego, pozwoliły na wypracowanie zysków. Co więcej, dwucyfrowe stopy zwrotu w tym miesiącu nie należały do rzadkości (najlepsza i najgorsza inwestycja miesiąca w ramce poniżej). Efektowne stopy zwrotu wypracowane przez obecne w portfelach walory zachęciły naszych ekspertów do realizacji zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. Dlatego z ich składu wypadły akcje spółek, które już pozwoliły całkiem sporo zarobić, jak np. Asbis, Asseco BS, EuCO, Groclin czy Stalprodukt. Jednocześnie z łask wypadły spółki, które mimo pokładanych w nich nadziei, nie nie dały zarobić, choć trzeba zaznaczyć, że stanowiły one zdecydowaną mniejszość. W ich miejsce w portfelach na kolejny miesiąc pojawiło się sporo nowych propozycji. Nasi typujący pozostają konsekwentni, jeśli chodzi o wybór segmentów rynku. Podobnie jak w poprzednich miesiącach omijają segment największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, szukając atrakcyjnych stóp zwrotu przede wszystkim wśród firm o mniejszej kapitalizacji. Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca nadreprezentacja spółek przemysłowych, pozabankowych spółek finansowych oraz deweloperów.

Propozycje na kwiecień

Jakimi kryteriami kierowali się analitycy, typując spółki do kwietniowych portfeli? Część emitentów zyskała uznanie po publikacji raportów finansowych. Wiele spółek, zwłaszcza tych o mniejszej kapitalizacji, pozytywnie zaskoczyło rezultatami i/lub przedstawiło obiecujące prognozy na 2016 rok (Forte, Kęty, Vindexus, Torpol, Wielton). Brokerzy zakładają, że perspektywa poprawiających się rezultatów będzie wywierała pozy- tywny wpływ na notowania ich walorów. Odosobnionym przypadkiem jest Redan, który najczęściej pojawiał się w propozycjach na kwiecień. Odzieżowa spółka ma za sobą fatalny 2015 rok, który zamknęła stratą netto. Zachętą w tym przypadku okazały się optymistyczne zapowiedzi zarządu odnośnie do uzdrowienia sytuacji w firmie, co w połączeniu z niską wyceną walorów tej spółki może wskazywać na okazję.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz solidnych fundamentów mogą się pochwalić atrakcyjną wyceną, zwłaszcza na tle rynkowych konkurentów. Świadczyć o tym mogą zachęcające poziomy wskaźników wyceny. Argument ten przesądził o wyborze papierów m.in. Awbudu, Ergisu czy Torpolu.

Istotnym argumentem okazują się również dywidendy. Podsumowując zeszłoroczne osiągnięcia, wielu emitentów przedstawiło swoje plany co do wypracowanych zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie. Zdaniem ekspertów czynnik ten może pozytywnie wpłynąć na notowania m.in. ABC Daty, Dom Development, Leny Lighting czy Polwaksu.

[email protected]

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Comarch, Groclin, Stalprodukt | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Cognor | Spółka w 2016 roku powinna wykazać silny wzrost EBITDA; sprzyjają jej niskie ceny złomu; dostrzegamy odbicie cen wyrobów gotowych.

- Redan | Zakładamy silny wzrost wyników w 2016 roku (m.in. wyeliminowanie negatywnego wpływu segmentu modowego). W liście do akcjonariuszy prezes stawia sobie za cel na 2016 rok „radykalny wzrost wartości akcji".

- ZUK Stąporków (3,94 zł)* | Dobry wynik za IV kwartał 2015 rok. Zakładamy wzrost EBITDA w 2016 roku i wtedy EV/EBITDA będzie poniżej 4x. W liście do akcjonariuszy prezes wspomina o powrocie do grona podmiotów dywidendowych.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Herkules| Ustępuje miejsca innym spółkom.

- Ronson, Seko, Silvano, Simple | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- FAM, Lena Lighting, Polwax | Perspektywa atrakcyjnej dywidendy.

- Vindexus | Atrakcyjna branża, perspektywa dynamicznego rozwoju.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CEZ, MOL, Robyg, Sanok RC | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym typom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Torpol | Liczymy na rozpoczęcie kontraktacji w budownictwie kolejowym w tym roku.

- Wielton, Zetkama | Dostrzegamy dobre perspektywy dla wybranych spółek z sektora przemysłowego.

- Altus TFI, Neuca, Wirtualna Polska Holding | Wyróżniające się spółki z potencjałem wzrostowym z pozostałych sektorów.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Arteria, Elemental Holding, Erbud, EuCO| Realizacja zysków.

- Libet, Torpol| Inne spółki oceniamy atrakcyjniej.

- Netia| Realizacja zlecenia stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Ergis| Atrakcyjne wskaźniki C/Z i EV/ EBITDA na 2016 rok odpowiednio 8,7x oraz 5,3x.

- Kęty| Bardzo mocny początek roku – według zarządu wynik EBITDA poprawi się o 20 proc. w I kwartale, istotnie lepiej niż 9 proc. wzrostu zakładane w rocznej prognozie.

- LiveChat| Dynamiczny rozwój bazy klientów, stawiamy na umocnienie dolara.

- Trakcja| Dobry backlog plus solidny bilans.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asseco BS, Vindexus | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Kredyt Inkaso | Możliwe rozwiązanie sporu pomiędzy akcjonariuszami.

- Redan | Po dużej stracie w części modowej w 2015 roku rośnie szansa na zamknięcie tego segmentu.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asbis, K2 Internet | Realizacja zysków.

- Qumak | Ustępuje miejsca ciekawszym tematom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Awbud | Spółka tania wskaźnikowo z potencjałem do poprawy wyników w kolejnych kwartałach.

- Marvipol | Wydzielenie części samochodowej powinno mieć pozytywny wpływ na wycenę spółki jako sumy części.

- Medicalgorithmics | Pozytywny wpływ z przejęcia partnera w USA.

* poziomy zleceń stop loss

Asseco BS pozytywnie zaskoczyło rynek

Walory informatycznej spółki były w marcu najlepszą inwestycją wśród spółek, które znalazły się w składzie portfeli fundamentalnych. Akcje Asseco BS w ciągu miesiąca przyniosły prawie 31-proc. stopę zwrotu. Wzmożony popyt miał związek z lepszymi od oczekiwań rynku wynikami. Z kolei planowana ekspansja zagraniczna stwarza szansę na ich dalszą poprawę. Spółka oferuje ponadto atrakcyjną dywidendę.

Zamieszanie z dywidendą

Akcje Netii w marcu radziły sobie zdecydowanie gorzej na tle rynku. Rynek z niepokojem przyjął zmianę polityki dywidendowej spółki. Proponowana dywidenda została ścięta o ponad połowę, do 20 groszy na akcję. Po gwałtownym załamaniu z początkiem marca kurs zaczął odrabiać straty. Rynek najwyraźniej liczy, że walne zgromadzenie, na którym fundusze mają większość, nie zgodzi się na tak dużą obniżkę.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

Każdy portfel zawiera nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są za to dywidendy. JIM

 

 

 

 

 

 

 

 

Parkiet PLUS
Prezes Tauronu: Los starszych elektrowni nieznany. W Tauronie zwolnień nie będzie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Czy bitcoin ma szansę na duże zwyżki w nadchodzących miesiącach?
Parkiet PLUS
Jak kryptobiznes wygrał wybory prezydenckie w USA
Parkiet PLUS
Impuls inwestycji wygasł, ale w 2025 r. znów się pojawi
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Szalona struktura polskiego wzrostu
Parkiet PLUS
Warszawska giełda chce być piękniejsza i bogatsza