Lancia to ponad 100-letnia historia, która rozpoczyna się w Turynie w 1906 roku. Jej założyciele Vincenzo Lancia i Claudio Fogolin, jak na Włochów przystało, mieli zapewne ogromną estymę dla kobiecego piękna i mądrości ojców europejskiej cywilizacji. Stąd zapewne wiele ich samochodów nosiło nazwy wywodzące się z greckiego alfabetu (Alfa, Theta, Gamma, Kappa, Lambda) oraz kobiece imiona (Aurelia, Flavia czy opisywana dziś Fulvia).
Pierwszy seryjny model Lancii z 1922 roku przeszedł do historii jako pierwszy samochód na świecie z niezależnym zawieszeniem przednich kół i nadwoziem samonośnym. Od początku budowano prestiż marki, która kojarzyła się z pięknie stylizowanymi autami, elegancją i luksusem. Tak jest poniekąd do dziś, choć jej pozycja jest obecnie bez porównania słabsza. O wielkim sukcesie Lancii zadecydowały jednak przede wszystkim sporty motorowe, w których zakochany był Gianni Lancia, syn założyciela.
Liczne sukcesy w motosporcie odnosiła również Fulvia i to właśnie jej wyczynowe wersje zapoczątkowały legendę włoskiej marki w rajdach samochodowych. Była modelem, który pozwolił Lancii na powrót do motorsportu po rozstaniu z Formułą 1 w 1955 roku. Tym razem skupiono się jednak nie na wyścigach, lecz na rajdach i była to bardzo dobra decyzja. Do dziś Lancia jest najbardziej utytułowanym zespołem w historii WRC.
Kariera rynkowa Fulvii rozpoczęła się od prezentacji podczas salonu samochodowego w Genewie w 1963 roku. Początkowo w ofercie była jedynie wersja sedan, nosząca nazwę Berlina; za jej kształty odpowiadał Piero Castagnero. Po wersji sedan w 1965 roku klientom dano również możliwość zakupu wersji coupé, która – prócz różnic stylistycznych – charakteryzowała się także krótszym rozstawem osi. Napędzały ją silniki o mocy od 58 do 92 KM w odmianach sportowych. W limitowanej Rallye zastosowano także motor 1,6 o mocy 115–132 KM.
„Lancia Fulvia trzeciej serii, prezentowana na aukcji Rozalin 2016, opuściła fabrykę w 1975 roku i została dostarczona jako nowa do Szwajcarii. Następnie została wyeksportowana do Niemiec. W 2009 roku została sprowadzona do Polski, gdzie poddano ją renowacji, zachowując jej oryginalną specyfikację. Jest to egzemplarz w bardzo ciekawym i poszukiwanym zestawieniu kolorystycznym, niebieski lakier z beżowym wnętrzem" – czytamy w opisie.