Reklama

Polacy kochają numizmaty

Można kupić zabytkowe sztućce z herbem.
35 tys. zł kosztuje komplet srebrnych sztućców z herbami.

35 tys. zł kosztuje komplet srebrnych sztućców z herbami.

Foto: Archiwum

Pytałem kilka razy w „Parkiecie", czy powiedzie się pierwsza w kraju aukcja monet zapakowanych w slaby. Jest odpowiedź! Na internetowej aukcji 7 maja sprzedano 924 numizmaty. Tylko 19 monet nie znalazło nabywców. Stołeczny Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk (www.niemczyk.pl) może mówić o sukcesie. Obroty wyniosły ok. 4,4 mln zł, gdy suma cen wywoławczych to ok. 1,7 mln zł.

Rekordowo za 87 tys. zł (cena wyw. 10 tys. zł) kupiono np. rosyjsko-polską monetę o nominale 25 kopiejek. W opisie czytamy: „Wspaniała jakość detali i subtelna patyna". Moneta z 1844 roku dostała najwyższą notę gradingową. Podobnie ostro licytowano inne numizmaty. Po takim debiucie handel monetami zapakowanymi w slaby prawdopodobnie stanie się w Polsce codziennością, podobnie jak np. w USA.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama