Fundusz mieszany (hybrydowy) to taki, który lokuje aktywa zarówno w instrumenty ryzykowne, jak i bezpieczne. Do pierwszej grupy należą akcje spółek, a do drugiej na przykład obligacje, bony skarbowe, a także listy zastawne. Fundusze mieszane stanowią pośrednie rozwiązanie pomiędzy funduszami agresywnymi i bezpiecznymi.
Zgodnie z aktualną klasyfikacją stosowaną przez firmę Analizy Online w segmencie funduszy mieszanych inwestujących w aktywa głównie z polskiego rynku wyróżniamy następujące rodzaje funduszy: zrównoważone, stabilnego wzrostu i aktywnej alokacji.
Takie kryterium podziału określa docelowy poziom zaangażowania w akcje i dłużne instrumenty finansowe. Zarządzający może dostosować portfel do aktualnej i oczekiwanej sytuacji rynkowej. Przewidując spadki na giełdzie, dokona sprzedaży części akcji, a wolne środki zainwestuje na rynku długu w oczekiwaniu na poprawę koniunktury. Jeżeli jego oczekiwania będą optymistyczne, wówczas zwiększy zaangażowanie w akcje.
Fundusze stabilnego wzrostu to takie, które lokują około 20–40 proc. środków w akcje i odpowiednio 60–80 proc. w obligacje lub inne papiery dłużne. Stopy zwrotu tego typu funduszy są zwykle niższe niż funduszy zrównoważonych, cechuje je jednak niższy poziom ryzyka.
Fundusze zrównoważone inwestują 40–60 proc. środków w akcje, a pozostałą część portfela w papiery dłużne (głównie obligacje). Ich potencjalny zysk, ale także i ryzyko, zależy od udziału akcji w portfelu. W niektórych przypadkach może on sięgnąć poziomu 70 proc. wartości portfela, jeżeli jest ustalony benchmark odwzorowujący portfel, w którym 60 proc. stanowią akcje. Większy udział akcji w funduszach zrównoważonych implikuje wyższe ryzyko w stosunku do funduszy stabilnego wzrostu. Niekiedy jest ono niewiele niższe niż dla funduszy akcji.