Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy warto kupować przecenione akcje?
Jak zauważa Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers, spadek kursu po publikacji raportu okresowego może być efektem negatywnej oceny wyników, przy czym sygnał taki jest wiarygodny, jeżeli jest potwierdzony obrotami. – Na niepłynnych spółkach, zazwyczaj bez konsensusu rynkowego, powynikowa przecena może być zmyłką czy też sprawdzeniem determinacji pozostałych inwestorów – zwraca uwagę ekspert. – Generalnie powynikową przecenę traktowałbym jako zachętę do kupna, gdyby słabsze od oczekiwań wyniki były w sprzeczności z pozytywnymi perspektywami co do przyszłych rezultatów. Innym przykładem jest fatalny wynik netto, ale przyzwoity wynik operacyjny oczyszczony o zdarzenia jednorazowe, innymi słowy rozliczenie ze stratą tematów z przeszłości w połączeniu ze zdrowym wynikiem operacyjnym. Trzecim typem sytuacji do potencjalnego kupna po przecenie są słabe wyniki po rachunku zysków i strat, ale mocne przepływy pieniężne z działalności. Ciekawą niszą są sytuacje, gdy spółka publikuje fatalne wyniki, a reakcja kursu jest rachityczna lub co najwyżej umiarkowana, co oznacza, że albo spółka jest bliskim bankrutem i rynek już to wie, albo większość negatywnych informacji jest w cenie i notowania czekają na pozytywny impuls – wylicza Kozłowski. Sprawdzamy, którymi przecenionymi walorami warto się zainteresować, a gdzie nie ma szans na odbicie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.