Oczywiście. Wydaje mi się, że dyskusja na ten temat nie osiągnęła jeszcze punktu kulminacyjnego. W moim przekonaniu REIT – y są bardzo potrzebne na co wskazują m.in. doświadczenia zagraniczne. Poza tym trudno mi sobie wyobrazić realizację programu „Mieszkanie plus” bez REIT – ów. Poza tym trudno sobie wyobrazić realizację programu „Mieszkanie plus” bez REIT – ów. Trzeba bowiem zabezpieczyć jego pełne finansowanie, tak, aby program posiadał zdolności wdrożeniowe. Kwota ok. 20 mld zł., uwzględniając budowę 100 tys. mieszkań rocznie po uruchomieniu programu, ma charakter wyjściowy.
Odnośnie samej GPW na rynku ścierają się dwie koncepcje: jedni chcą ją całkowicie sprywatyzować, inni wręcz przeciwnie: zdelistować. Do której koncepcji Panu jest bliżej?
Wydaje mi się, że stan obecny jest najwłaściwszy. GPW pełni rolę stabilizatora ważnego obszaru bezpieczeństwa finansowego Państwa, gdzie jego udział jest niezbędny. To samo tyczy się KDPW. Uważam, że obecna struktura Akcjonariatu tej spółki jest optymalna. Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministerstwo Rozwoju, NBP oraz GPW to stabilni i pewni akcjonariusze. Nie znam żadnej realnej opcji, w której z GPW wycofałby się Skarb Państwa. Oznacza to, iż jesteśmy na bezpiecznym rynku, który szerzej, jak wspomniałem, wymaga dowartościowania i pozytywnych regulacji. Czas eksperymentowania i zafascynowania tzw. „know how” zagranicznych instytucji finansowych, szczęśliwie minął. Polska myśl technologiczna i rozwiązania softwarowe m.in. w sektorze bankowym podbijają świat i zdumiewają swoim poziomem sektor finansowy rozwiniętych krajów OECD oraz ostatnio, z Zatoki Perskiej.
Rekomendacja końcowa?
Informacja o finiszu prac nad utworzeniem nowego, III filara emerytalnego i przekształceniem OFE oraz wzmocnieniem Funduszu Rezerwy Demograficznej, jest bardzo dobrą informacją dla rynku kapitałowego i GPW. Czekamy na powakacyjne ustawowe konsultacje międzyresortowe, społeczne i przekazanie projektów do parlamentu. Jako rynek – wspierajmy ten proces.
CV
Wojciech Nagel jest doktorem nauk ekonomicznych. Z warszawską giełdą związany jest od 2013 r., pracując najpierw jako członek Komitetu Naukowego, od 2014 r. jako Compliance Officer. Od 2016 r. prezes Rady Giełdy (12.01 – 22.06 i od 30.11). Z szeroko rozumianym rynkiem kapitałowym związany jest od 20 lat. W tym okresie pełnił funkcje m.in. członka zarządów i rad nadzorczych kilkunastu spółek prawa handlowego.