Wybory samorządowe
Libet, jeden z największych producentów kostki brukowej w Polsce, w każdym kwartale tego roku odnotowywał zbliżone przychody jak w porównywalnych okresach 2016 r. Przyszły rok ma być jednak zdecydowanie lepszy. Istotny wpływ na kondycję grupy powinny mieć pozytywne trendy w gospodarce i budownictwie. – Spodziewamy się, że mocnym wsparciem dla naszych wyników będą w przyszłym roku wybory samorządowe. Historycznie zawsze w roku wyborów rósł popyt na produkty Libetu ze strony jednostek samorządowych – informuje Ireneusz Gronostaj, członek zarządu Libetu. Przyspieszyły również unijne inwestycje infrastrukturalne. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że produkty grupy wykorzystywane są zawsze na końcu inwestycji.
Obecnie Libet przygotowuje ofertę na przyszły rok. – Optymalizujemy procesy i negocjujemy umowy z naszymi dostawcami i dystrybutorami. Jak co roku wyzwaniem jest ustalenie efektywnej polityki magazynowej – twierdzi Gronostaj. Jego zdaniem przyszły rok powinien być lepszy dla całej branży materiałów budowlanych. Poza wzrostem liczby projektów infrastrukturalnych i oczekiwaną dalszą poprawą koniunktury gospodarczej, spółka liczy na wzrost cen oferowanych produktów. – Nie bez znaczenia w naszym przypadku jest również wzrost siły nabywczej społeczeństwa. Może ona bowiem korzystnie wpływać na popyt na produkty premium, na których generujemy zdecydowanie wyższe marże – uważa Gronostaj.
Ożywienie na Zachodzie
Ten rok był kolejnym z rzędu, w którym mocny wzrost wyników zanotowało MFO, największy w Polsce producent tzw. zimnogiętych profili stalowych wykorzystywanych m.in. w branży budowlanej i materiałów budowlanych. – Wykres trendu sprzedaży wyraźnie pokazuje, że są dwa szczyty sprzedażowe w ciągu roku. Zdecydowanie najlepsze dla spółki są marzec i wrzesień – mówi Jakub Czerwiński, członek zarządu MFO. Dodaje jednocześnie, że w poszczególnych obszarach działalności spółki sytuacja wygląda trochę inaczej. I tak profile okienne mają szczyty sprzedaży wiosną i jesienią, profile do suchej zabudowy – zimą, a profile specjalne i spawane mają dość wypłaszczoną sezonowość. Tegoroczne zjawisko sezonowości było w MFO zgodna z oczekiwaniami zarządu.
– Widać wyraźne ożywienie gospodarcze na naszych zachodnich rynkach eksportowych. Największym hamulcem jest sytuacja na rynku pracy – twierdzi Czerwiński. Zauważa, że na braku ludzi do pracy cierpi nie tylko spółka, ale i jej dostawcy, usługobiorcy, kooperanci i wszystkie podmioty, z którymi współpracuje. To powoduje, że terminy realizacji zamówień wydłużają się, a ceny produktów i usług rosną. W najbliższych miesiącach MFO zamierza skoncentrować się m.in. na negocjacjach z partnerami handlowymi oraz na analizach i przygotowaniach do nowego sezonu. – Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 będzie dla branży korzystny. Nawet lepszy niż rok 2017 – przypuszcza Czerwiński.
Inwestycje w innowacje
Tradycyjnie duża sezonowość występuje wśród producentów chemii budowlanej. W tym roku, tak jak w latach poprzednich, w Selenie FM okres zwiększonego popytu wystąpił latem i zakończył się w październiku. Najważniejszym czynnikiem, który zdecydowanie pozytywnie wpływa na rozwój grupy, są innowacje. Spółka stawia na nowe rozwiązania, dzięki czemu jest jednym z branżowych liderów w opracowywaniu i wprowadzaniu produktów powstałych na bazie własnych receptur. Z kolei największym hamulcem, z którym musi się zmierzyć firma i branża, jest utrzymująca się trudna sytuacja na rynku surowców niezbędnych do prowadzonej produkcji. Nie dość, że ich ceny drastycznie wzrosły, to występują problemy z ich dostępnością. Dlatego też jednym z celów spółki są poszukiwania nowych źródeł dostaw.
Zima i zbliżający się koniec roku to czas, w którym grupa przygotowuje się na kolejny sezon. Spółka zwiększa też swoją aktywność na rynkach zachodnich oraz w USA i Ameryce Łacińskiej. – Ponadto Selena pracuje nad dalszym zwiększeniem skuteczności operacyjnej, podnosi wydajność produkcji, pogłębia informatyzację i automatyzację procesów, a także intensyfikuje działania w ramach marketingu, sprzedaży i rozwoju. W tym ostatnim obszarze kluczową inwestycją jest rozbudowa centrum badawczo-rozwojowego grupy, którego otwarcie planowane jest w II kwartale 2018 roku – informuje Marcin Macewicz, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Seleny FM.