Santander Bank Polska dzięki konsolidowaniu Santander Consumer Banku osiąga jedne z najwyższych marż odsetkowych na rynku (najwyższą po korekcie o koszt ryzyka). Ma też drugie co do wysokości ROE i wskaźniki wyceny (liderem jest ING Bank Śląski).
Wskaźników efektywności banków jest kilka. Przyjrzyjmy się tym najbardziej podstawowym, czyli marży odsetkowej netto oraz kosztom ryzyka i najważniejszemu dla inwestorów wskaźnikowi – rentowności kapitałów własnych.
Wyższa marża to zwykle wyższe ryzyko
PKO BP może się poszczycić drugim co do wysokości wskaźnikiem marży odsetkowej pomniejszonym o koszt ryzyka (głównie dzięki redukcji tego kosztu). ROE, a więc i wskaźniki wyceny nie są tak wysokie ze względu na niemały portfel hipotek walutowych.
Jednym z najważniejszych mierników dla banków jest marża odsetkowa netto (NIM, net interest margin). Uzyskuje się go, dzieląc wynik odsetkowy (najważniejsze źródło zarobku sektora odpowiadające za dwie trzecie jego przychodów) przez średnią wartość aktywów odsetkowych w danym okresie. Wysokość NIM determinowana jest więc tym, jak duży wynik odsetkowy udaje się bankowi „wycisnąć" przy danej wielkości aktywów (wynik odsetkowy to różnica między dochodami i kosztami odsetkowymi, mówiąc prościej – to różnica między odsetkami pobieranymi a płaconymi przez bank). NIM mierzy więc rentowność banku uzyskiwaną z jego podstawowej działalności, jaką jest – w uproszczeniu – pośrednictwo na rynku finansowym. Wysokość tego wskaźnika uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od poziomu stóp procentowych, skłonności banku do finansowania bardziej ryzykownych klientów (wtedy zabezpiecza się większą marżą), struktury portfela kredytów czy płynności w sektorze i popycie na pieniądz oraz stopnia konsolidacji i konkurencji sektora bankowego.