Jeśli liczyć na koniec III kwartału, ceny mieszkań na sześciu głównych rynkach urosły w skali roku o 9,5 proc., najmocniej – o 13,9 proc. – w Krakowie, a po ponad 11 proc. w Trójmieście i Wrocławiu. W tym czasie średnia rentowność deweloperów wzrosła o 1,2 pkt proc., do 24,6 proc.
Co wpływa na marże
Pod lupę wzięliśmy 16 przedsiębiorstw z rynku kapitałowego, które opublikowały sprawozdania finansowe. Średnia rentowność była porównywalna z osiągniętą rok wcześniej. Wyniki poszczególnych deweloperów są bardziej zróżnicowane. Niemniej zdecydowana większość, bo 12 firm, wypracowała marże lepsze – jedne mniej, inne bardziej – niż rok wcześniej.
Stawkę tradycyjnie już otwiera Lokum Deweloper. Działająca we Wrocławiu i Krakowie firma uzyskała po trzech kwartałach 36,2 proc. marży, co oznacza utrzymanie poziomu względem analogicznego okresu zeszłego roku. Lokum sprzedaje mieszkania o podwyższonym standardzie, w pilnowaniu kosztów pomaga mu własne generalne wykonawstwo.
Działająca w kilku aglomeracjach Develia (d. LC Corp) uzyskała rentowność rzędu 33,3 proc., a więc również porównywalnie ze stanem na koniec września 2018 r.
Trzecim graczem, który zanotował rentowność wyższą niż 30 proc., jest Archicom. Spółka rodem z Wrocławia, która dzięki przejęciu mLocum stała się graczem ogólnopolskim, pokazała 30,8 proc. marży. To jednocześnie o aż 6,7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. – Aktualny poziom marży wynika z realizacji projektów na gruntach zakupionych w przeszłości w cenie dobrej jak na dzisiejsze warunki, a także w oparciu o stałe stawki wynegocjowane w kontraktach z generalnymi wykonawcami – wyjaśnia Tomasz Ślęzak, członek zarządu Archicomu. – Utrzymanie takiego poziomu marż w kolejnych kwartałach będzie mało prawdopodobne. Warunki rynkowe zmieniają się bardzo dynamicznie. Obecnie udział średniej ceny gruntu w powierzchni użytkowej mieszkania (PUM) we Wrocławiu przekracza 1 tys. zł, w zależności od lokalizacji. Dla porównania, grunty kupowane kilka lat temu kosztowały o połowę mniej – dodaje. Menedżer zaznacza, że udział kosztów budowy mkw. PUM w cenie mieszkania wynosi dziś blisko 50 proc. – Dane te wskazują bardzo klarownie, jakie czynniki będą wpływać na osiągane przez deweloperów w kolejnych okresach marże. Aktualnie obserwujemy pewną stabilizację kosztów wykonawstwa – mówi Ślęzak. – Archicom realizuje strategię selektywnego zabezpieczania gruntów, uwzględniając przede wszystkim atrakcyjną dla klientów lokalizację i zasobność ich portfeli. Cały czas obserwujemy zarówno zmieniające się preferencje klientów odnośnie do zakupów, jak i czynniki makroekonomiczne – podsumowuje.