Niedawno Eques Investment TFI poinformowało o przejęciu i zmianie strategii Efix Domu Maklerskiego. Od kiedy DM zacznie działalność w nowej formie?
W najbliższym czasie, tj. w ciągu jednego czy dwóch miesięcy od sfinalizowania transakcji, planujemy zmianę nazwy i siedziby spółki, działalność chcemy przenieść do Warszawy, aby zapewnić wyższą efektywność działania i sprawność oraz integralność operacyjną na poziomie powstałej grupy kapitałowej Eques. Działalność w nowej formie i według nowej strategii obejmuje również rozszerzenie jej o oferowanie instrumentów finansowych (wymagane wystąpienie do KNF z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie oferowania instrumentów finansowych) oraz pozyskanie agentów firmy inwestycyjnej. W obu przypadkach konieczne są postępowania licencyjne przed UKNF, co może potrwać równolegle od 6 do 12 miesięcy. Uruchomienie pełnego zakresu działalności (w tym za pośrednictwem agentów) planujemy w terminie do 12 miesięcy od przejęcia.
Z jakimi TFI będzie współpracować DM?
Nie rozpoczęliśmy jeszcze procesu budowy oferty, nie możemy jeszcze wskazać konkretnych TFI, ale zakładamy bardzo rygorystyczną selekcję. Nie zależy nam na liczbie towarzystw i funduszy w ofercie, istotne są doświadczenie asset managera, wielkość aktywów pod zarządzaniem, jakość oraz wyniki zarządzania, płynność składników lokat, odpowiedni stosunek ryzyka do stopy zwrotu. Będzie to zaledwie kilka, maksymalnie do dziesięciu TFI, w tym w sumie kilka polskich i luksemburskich, fundusze zamknięte i otwarte. To ma być butikowy dom maklerski, kameralny, dla najbardziej wymagających i zamożnych klientów, mając w zakresie pozwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przyjmowanie i przekazywanie zleceń, oferowanie instrumentów finansowych (po rozszerzeniu), doradztwo inwestycyjne, zarządzanie aktywami oraz mocną specjalizację na rynku funduszy inwestycyjnych (nie planujemy bezpośredniego oferowania akcji i obligacji klientom detalicznym) możemy zbudować wyjątkową jakość na standardach private bankingu. Istotne również jest to, że obok funduszy rynkowych, zapewniających płynność i korelację z rynkiem, będziemy skupiać najlepsze strategie oparte o alternatywne klasy aktywów, które pozwolą zarabiać naszym klientom niezależnie od koniunktury na rynkach giełdowych. Będą to sekurytyzacja (także z uwagi na doświadczenie Eques), nieruchomości, rynek energii odnawialnej, aktywa niepubliczne.
Czy jest w planach stworzenie platformy internetowej dla funduszy?