Bank Pekao: bankowość prywatna w cyfrowym wydaniu

Bank spod znaku żubra tokenizuje sztukę. NFT z elementami kompozycji malarskiej Rafała Bujnowskiego będą powiązane z 440 kartami płatniczymi Unique wprowadzonymi wspólnie z Mastercard.

Publikacja: 19.10.2022 14:04

"Ściana pracowni" Rafała Bujnowskiego

"Ściana pracowni" Rafała Bujnowskiego

Foto: materiały prasowe

Limitowana edycja kart kredytowych Unique wchodzi na rynek z okazji 25-lecia bankowości prywatnej Banku Pekao. Ich właścicielami zostaną wybrani klienci Pekao. Właściciele kart skorzystają z pakietu rozwiązań produktowych zarezerwowanych dla prestiżowych kart Mastercard World Elite. Będą mogli korzystać m.in. z takich benefitów, jak bogaty pakiet ubezpieczeniowy, opieka osobistego asystenta concierge czy bezpłatny dostęp do ekskluzywnych saloników na lotniskach.

– Bankowość prywatna od ćwierć wieku oferuje wyjątkową obsługę i rozwiązania finansowe dla zamożnych klientów. Zmieniamy się wraz z ich potrzebami i rynkowymi trendami, dając dostęp do całej palety produktów inwestycyjnych i nie tylko. Zgodnie z naszą strategią podążamy za współczesnymi technologiami, innowacjami i trendami rynkowymi, ponieważ tego oczekują od nas klienci, jednym z nich jest szeroko rozumiany blockchain, bez którego nie byłoby projektu Unique. Oferując zupełnie unikalną kartę kredytową powiązaną z tokenem NFT stajemy się niekwestionowanym liderem nowoczesnych rozwiązań dla klientów bankowości prywatnej – wyjaśnia wiceprezes Banku Pekao Jarosław Fuchs.

W projekt zaangażowała się również firma Mastercard. – W Mastercard nadajemy różnym przedmiotom funkcje płatności – teraz przyszła pora na dzieła sztuki – bo tym właśnie są karty Unique. Każda z serii 440 kart jest częścią obrazu i zarazem środkiem płatniczym. Token NFT powiązany z kartą jest odpowiedzią na wyzwania współczesności i odzwierciedla połączenie światów sztuki i rozwiązań cyfrowych – możliwe dzięki kreatywnemu wykorzystaniu nowych technologii. Cieszę się, że wspólnie z Bankiem Pekao możemy tworzyć projekty łączące innowacje

i sztukę na niespotykaną do tej pory skalę – podkreśla Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.

NFT stworzy dla banku firma SmartVerum. - – Projekt Unique to wydarzenie bez precedensu w skali światowej, zarówno jeśli chodzi o artystyczną podróż materii, jak i samą tokenizację. Bank Pekao staje w pozycji światowego pioniera i tokenizuje dzieło sztuki współczesnej. Unikalność projektu potęguje również zastosowanie procesu fragmentaryzacji, do której dochodzi w ramach samego procesu twórczego. Zbieżność tak istotnych elementów bez wątpienia doprowadzi do otwarcia nowego rozdziału bezpiecznych cyfrowych zasobów opartych o technologię blockchain w bankowości przyszłości. Tym bardziej cieszymy się, że jako SmartVerum przyczyniliśmy się do realizacji tego wyjątkowego projektu udostępniając tokeny na naszej platformie mintiq.io – podkreśla Bartosz Bilicki, prezes SmartVerum, firmy zajmującej się tokenizacją sztuki.

Każda z kart na awersie będzie miała nadrukowany fragment obrazu „Ściana pracowni”, z którym będzie powiązany niewymienialny token. Autorem obrazu jest Rafał Bujanowski. – Przyjąłem zaproszenie do udziału w projekcie 'Unique', bo to dobra, unikalna, nomen omen, okazja do wzbogacenia, czy rozwinięcia mojej konceptualnej pracy 'Ściana pracowni‘. Jest to zarazem okazja do popularyzacji malarstwa konceptualnego, próba znalezienia mu miejsca w realnym świecie – komentuje artysta.

Oszczędzanie
Kiedy Polacy zdecydują się na zwiększenie wydatków?
Oszczędzanie
Najlepsze lokaty przyniosą realny zysk. Ale deponenci strat nie pokryją
Oszczędzanie
Większość Polaków uważa, że instytucje finansowe dobrze chronią ich pieniądze
Oszczędzanie
Euro i dolar to waluty do oszczędzania
Oszczędzanie
Wciąż można znaleźć lokaty perełki. Serwowane razem z kontem
Oszczędzanie
Polacy oszczędzają, Amerykanom coraz trudniej