Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.03.2017 07:39 Publikacja: 23.03.2017 07:39
Foto: materiały prasowe
Różnie to jednak wygląda w statystykach. Oczywiście najwięcej kont miał na koniec ub.r. PKO BP wraz z Inteligo – wynika z zestawienia, przygotowanego przez PRNews. Było ich 6,85 mln i przez 12 miesięcy przybyło 229 tys. Drugi, Bank Pekao, miał niemal 3,8 mln rachunków, zwiększając ich liczbę o 77 tys. Trzeci był mBank z 3,2 mln kont (przyrost o niemal 190 tys.).
Rekordzistą przyrostów był w 2016 roku Alior Bank – liczba ROR zwiększyła się o 510 tys. To jednak wynik nie nasilonej reklamy (choć ten bank bardzo zachęca do zakładania ROR), ale głównie przejęcia Banku BPH. Ciekawostką jest natomiast, że najchętniej wybierany i polecany bank – Credit Agricole, który według danych KIR wybrało 60 proc. spośród niemal 41 tys. osób przenoszących rachunki, zmniejszył w 2016 r. ich liczbę o ponad 16 tys., do 970,6 tys. Należy bowiem pamiętać, że dane o przyroście rachunków nie odzwierciedlają wysokości sprzedaży. Nie wiadomo, ile rachunków w tym samym czasie zostało zamknięte. Jak zwraca uwagę portal, część rachunków to konta martwe, czyli takie, które od dawna nie są już używane. Niektóre z nich należą do osób zmarłych, inne zostały zapomniane przez swoich właścicieli, a jeszcze inne dołożone „na siłę" do kredytów czy lokat tylko po to, by sprzedawcy wyrobili normę. Niektóre z raportowanych przez banki rachunków to konta drugiego wyboru – klienci korzystają z nich jedynie okazjonalnie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak wynika z badania „Wielkanocny portfel/wydatki Polaków” przeprowadzonego na zlecenie B2 Impact, 43 proc. respondentów stara się oszczędzać na święta, choć dopuszcza pewne ustępstwa. Co piąty trzyma się sztywnego budżetu, a 13 proc. otwarcie deklaruje, że nie zamierza się ograniczać – bo święta to dla nich czas wyjątkowy, kiedy można sobie pozwolić na więcej. Wnioski z badania są aktualne nie tylko w okresie świątecznym – wiele z nich dotyczy codziennych przekonań i postaw wobec zadłużenia i zarządzania budżetem.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Inflacja CPI, inflacja bazowa i ich prognozy, dynamika wzrostu wynagrodzeń nominalnych, spadek cen producenckich, niższy wzrost produkcji przemysłowej – to wszystko silne argumenty za obniżką stóp procentowych.
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Euro jest oficjalną walutą w 20 krajach Unii Europejskiej spośród 27 państw członkowskich UE. Jest to jedyny legalny środek płatniczy w tej strefie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas