74 proc. Polaków uważa, że bezpieczeństwo bankowych systemów uwierzytelniania wymaga poprawy. Około 80 proc. przyznaje, że obawia się, że ich dane wpadną w niepowołane ręce. Aż dwóch na trzech badanych stwierdziło, że posiada niewystarczającą wiedzę na temat wykorzystywania wrażliwych danych, udostępnianych różnym instytucjom – podaje Opinium Research. Jednak sytuacja klientów już za kilka miesięcy się zmieni – za sprawą obowiązujących od przyszłego roku nowych przepisów o ochronie danych osobowych (RODO).

Według Edelman Trust Barometer blisko połowa Polaków nie ma zaufania do instytucji bankowych. Nieco lepsze wyniki przyniosło najnowsze badanie Związku Banków Polskich – 50 proc. respondentów ma dobrą opinię o bankach. Z kolei z badania Maison & Partners wynika, że tylko 44 proc. Polaków uważa, że banki dbają o swoich klientów. Ważnym elementem budującym zaufanie do instytucji finansowych jest oczywiście jakość obsługi i przejrzystość oferty, jednak obecnie na czele listy wyzwań wymienianych przez ten sektor znajdują się właśnie zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem.

– O tym, jak duże wyzwanie stoi przed bankami, świadczą pojawiające się regularnie doniesienia o udanych atakach hakerskich, których celem są właśnie wrażliwe dane klientów instytucji finansowych. Jak znaczące jest to zagrożenie, pokazuje chociażby ujawniony we wrześniu atak na Equifax, firmę zajmującą się oceną ryzyka kredytowego. Szacuje się, że w ręce cyberprzestępców wpadły wrażliwe dane niemal połowy Amerykanów. Wykradziono m.in. ponad 200 tys. numerów kart kredytowych. Chociaż tym razem incydent nie dotyczył polskich użytkowników, wyraźnie pokazuje, jakie znaczenie ma utrzymanie bezpieczeństwa danych – mówi Tomasz Dziedzic, chief technology officer w Linux Polska.

– Wejście w życie regulacji RODO ma zapewnić konsumentom dużo większą kontrolę nad tym, jak wykorzystywane są ich dane. Przede wszystkim banki, ubezpieczyciele i inne instytucje będą miały 72 godziny od odkrycia ataku na poinformowanie swoich klientów o zajściu. To nie wszystko. Klienci banków będą mieli też możliwość zweryfikowania, w jaki sposób zostały pozyskane ich dane, a także kiedy i w jaki sposób zostały wykorzystane. Bank czy inny podmiot będzie miał obowiązek udzielenia takiej informacji – wyjaśnia Tomasz Dziedzic.