Jednocześnie jedynie 13 proc. Polaków podjęło konkretne działania, by zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa w sieci.
Deklaracje Polaków dotyczące ich poczucia bezpieczeństwa w internecie są jednymi z najśmielszych w Europie. Raport Związku Banków Polskich „Cyberbezpieczny portfel" informuje, że ponad 90 proc. Polaków twierdzi, iż przy korzystaniu z bankowości internetowej czuje się bezpiecznie lub bardzo bezpiecznie.
Ekspertom opinie te wydają się zaskakujące, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że ponad 70 proc. mieszkańców Polski otwarcie deklaruje, iż w żaden sposób nie rozwija swojej wiedzy na temat cyberzagrożeń i nie widzi także takiej potrzeby w najbliższej przyszłości (badanie Kantar TNS na zlecenie ZBP, kwiecień 2018 r.). Tymczasem według badań Komisji Europejskiej 76 proc. Polaków na własnej skórze doświadczyło (i rozpoznało) przynajmniej jednej próby wyłudzenia wrażliwych danych autoryzacyjnych do swojej bankowości elektronicznej (hasła, PIN, loginy etc.). Ale ponad 50 proc. nie zmienia PiN/hasła w sposób regularny, a 20 proc. nie posiada na swoim komputerze programu antywirusowego.
W badaniu opinii przeprowadzonym przez Kantar TNS na zlecenie ZBP Polacy wskazali sektor bankowy jako jeden z najbardziej cyberbezpiecznych sektorów w Polsce. Zaufanie rodaków do sektora bankowego przewyższa poziom zaufania do przedstawicieli wojska i policji o 9 pkt proc., a ponadczterokrotnie – poziom zaufania do sektora telekomunikacyjnego.