– Odkąd są publikowane takie dane (2005 r.), jeszcze nigdy nie było ich tak mało – zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Po raz pierwszy w historii spadła też roczna wartość gotówki wypłaconej z bankomatów. To jednak nie koniec rekordów. Rok 2020 był pierwszym w historii, gdy więcej Polacy wydali kartami, niż wypłacili za ich pomocą gotówki.
Przyczyną rekordowo niskiej liczby wizyt przy bankomatach częściowo jest oczywiście pandemia. Część branż zupełnie przestała funkcjonować. Inne działały tylko w ograniczonym zakresie. To sprawiło, że wydatki były niższe, a więc rzadziej trzeba było wypłacać pieniądze. Między innymi dlatego po raz pierwszy w historii spadła łączna kwota wypłacana z bankomatów.