Irlandzkie gospodarstwa domowe w lipcu nadal oszczędzały więcej niż zwykle pomimo dalszego łagodzenia ograniczeń covidowych. Według danych banku centralnego ich depozyty wzrosły o 1,8 mld euro, osiągając na koniec miesiąca 134 mld euro. Gospodarstwa domowe wpłacały rekordowe kwoty na konta podczas pandemii, mimo że banki i inne instytucje finansowe oferowały bardzo niewielki zwrot z depozytów lub wręcz nie oferowały go wcale.
Depozyty gospodarstw domowych w Chorwacji wzrosły w lipcu o 1,4 proc., czyli o 3,3 mld kun (niemal 2 mld zł), w stosunku do czerwca i o 8,4 proc. w skali roku – wynika z danych opublikowanych przez Chorwacki Bank Narodowy. Łączne depozyty w Chorwacji sięgnęły w lipcu 350,7 mld kun (212,2 mld zł).
Z danych Banku Hiszpanii wynika, że oszczędności tamtejszych rodzin nadal biją rekordy. Zamknęły się w lipcu na poziomie 942,8 mld euro, co jest najwyższą wartością w historii gromadzenia takich danych, czyli od 1989 r., po wzroście o 5,6 proc. w porównaniu z takim samym miesiącem zeszłego roku. W czerwcu zeszłego roku zarejestrowano poprzedni rekord, wynoszący 941,7 mld euro. Liczba ta odwraca sezonowość: w lipcu depozyty tradycyjnie spadają.
W Grecji w lipcu nadal rosły depozyty firm i gospodarstw domowych pomimo otwarcia gospodarki i faktu, że jest to miesiąc wakacyjny, a zatem ze zwiększonymi kosztami. W rezultacie depozyty gospodarstw domowych i prywatnych instytucji non profit osiągnęły 131,3 mld euro, z czego większość została umieszczona na kontach oszczędnościowych.