Inwestorzy są przekonani, że w czerwcu Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe o 25 pkt baz. w związku ze słabnącą w strefie euro presją cenową. Prawdopodobieństwo takiego ruchu przekracza obecnie 97 proc. Do końca roku rynek dyskontuje jeszcze dwa cięcia. Inflacja HICP w strefie euro w kwietniu wyniosła 2,4 proc. Jednocześnie wyhamowała miesięczna dynamika wzrostu cen z 0,8 do 0,6 proc. Wciąż problemem, podobnie jak w innych gospodarkach, jest wzrost cen usług, który uporczywie utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Jednak w średnim terminie inflacja ma szansę zmierzać do celu, co powinno być argumentem za rozpoczęciem luzowania pieniężnego.
Czerwcowa obniżka kosztu pieniądza w strefie euro ma szansę wesprzeć notowania obligacji skarbowych. Rentowność niemieckich obligacji dwuletnich nieznacznie spadła poniżej 3 proc. Jeszcze na koniec ubiegłego roku były one kwotowane po 2,4 proc. Równie silnie w górę poszły dochodowości papierów pięcioletnich, które obecnie są handlowane powyżej 2,55 proc. Podobnie zachowywały się obligacje na całym świecie. W Europie najsilniej urosły dochodowości papierów dwuletnich Austrii i Belgii. Od początku roku ich rentowności poszły w górę o ponad 70 pkt baz. Opóźnienie momentu rozpoczęcia luzowania monetarnego ciążyło papierom skarbowym w strefie euro.
Najlepiej na krótkim końcu zachowują się z kolei obligacje z krajów, gdzie banki centralne rozpoczęły już obniżki stóp procentowych. W Europie najwięcej umocniły się więc dwuletnie papiery czeskie, gdzie bank centralny dokonał cięcia kosztu pieniądza o 175 pkt baz. Rentowność dwulatek w tym czasie spadła o 33 pkt baz. Podobnie zachowują się krótkie papiery Szwajcarii, których rentowność oscyluje wokół 0,84 proc. Marcowa zaskakująca obniżka stóp procentowych przez tamtejszy bank centralny wsparła notowania lokalnego długu. Rynek spodziewa się, że w tym roku dojdzie do jeszcze co najmniej jednego cięcia stóp procentowych w Szwajcarii. Z kolei ekonomiści ankietowani przez Bloomberga oczekują, że na koniec roku główna stopa procentowa wyniesie 1 proc. W czerwcu prawdopodobieństwo cięcia nie przekracza obecnie 70 proc. Inflacja w kwietniu niespodziewanie wzrosła tam do 1,4 proc. Od początku roku frank szwajcarski stracił wobec dolara ponad 7 proc. i 6 proc. wobec euro. Kurs EUR/CHF jest najwyżej od kwietnia 2023 roku. Spośród krajów rozwiniętych jest to druga najsłabsza waluta po japońskim jenie. Słaby frank może być czynnikiem zniechęcającym bank centralny do dalszego luzowania pieniężnego w tym półroczu.