Japoński Nikkei pierwszy raz w historii zamyka się powyżej 40 000 pkt, bitcoin rośnie jak szalony i przebija poziom 66 000 dol., a złoto dobija do 2100 dol. za uncję. Tak rozpoczął się nowy tydzień na rynkach finansowych. To jednak prawdopodobnie tylko przedsmak emocji, jakie czekają inwestorów w tym tygodniu. Wystarczy zerknąć do rynkowego kalendarza, żeby to stwierdzić. To może być naprawdę gorący tydzień na rynkach i zarazem gorący początek marca.
Po dość ubogim w wydarzenia rynkowe poniedziałku wtorek zapowiada się już ciekawie. Inwestorzy zostaną zalani całą serią lutowych odczytów indeksów PMI dla sektora usług w największych światowych gospodarkach. W USA dodatkowo zostanie opublikowany usługowy indeks ISM (prognoza: 53 pkt). I to on będzie najmocniej obserwowany. Zwłaszcza po tym, ile zamieszania wywołała piątkowa publikacja analogicznego indeksu ISM dla przemysłu.
W środę głównym wydarzeniem dnia będzie wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella na forum Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, gdzie przedstawi półroczny raport Fedu na temat polityki monetarnej, wygłosi przemówienie i odpowie na pytania o politykę monetarną. Będzie to stanowić bezpośrednie odniesienie do kształtowania się oczekiwań odnośnie do pierwszej w nowym cyklu obniżki stóp procentowych w USA, a jednocześnie do oceny kondycji amerykańskiej gospodarki. Uzupełnieniem tego będą publikowane tego samego dnia raporty ADP i JOLTS o sytuacji na amerykańskim rynku pracy.
W Polsce wydarzeniem dnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych. Stopy raczej się nie zmienią, ale sygnały wysyłane przez Radę już mogą. A na te wrażliwy będzie nie tylko złoty, ale też giełdowe banki.
W czwartek Powell ponownie pojawi się w Kongresie, ale tego dnia inwestorzy przede wszystkim będą czekali na decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych, nowe prognozy makroekonomiczne dla strefy euro i konferencję prasową Christine Lagarde. Zostaną również opublikowane dane na temat bilansu handlowego Chin, co może stanowić ważną wskazówkę co do oceny kondycji chińskiej gospodarki. W kraju wydarzeniem dnia będzie konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, która będzie stanowić ważne uzupełnienie do sygnałów wysłanych dzień wcześniej przez RPP.