Ponowna poprawa nastrojów polskich inwestorów indywidualnych

Większy niż teraz entuzjazm wobec polskich akcji był rejestrowany jedynie cztery razy w historii. W każdym z przypadków opłacało się wstrzymać z zakupami na GPW.

Publikacja: 20.04.2023 21:00

Ponowna poprawa nastrojów polskich inwestorów indywidualnych

Foto: fot. r. gardziński

Polski rynek akcji wierzgał w tym tygodniu przeciwko ościeniowi, którym był jeden z pięciu najwyższych w okresie minionych 12 lat odczytów Indeksu Nastrojów Inwestorów indywidualnych, publikowanego co czwartek przez polskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. WIG20 wzrósł w ciągu minionego tygodnia o ok. 4 proc., powodując jeszcze silniejszy wzrost przewagi optymistów nad pesymistami, która osiągnęła jeden z pięciu najwyższych w historii poziomów (48,5 pkt proc.). Większy entuzjazm dla polskich akcji rejestrowany był jedynie 19 stycznia tego roku, 17 i 31 października 2013 r. oraz 8 marca 2012 r. W każdym z tych przypadków opłacało się wstrzymać kilka tygodni z zakupami polskich akcji.

Roczna dynamika CPI w Polsce jest nadal bardzo wysoka, ale najprawdopodobniej zaczęła już swój cykliczny spadek. O ile w lutym osiągnęła najwyższy poziom od 1996 r. (18,4 proc.), o tyle w marcu spadła do 16,1 proc., czyli najniższego poziomu od sierpnia ub.r. Jednocześnie jednak mieliśmy w marcu do czynienia w naszym kraju ze wzrostem rocznej dynamiki wskaźnika tzw. inflacji bazowej (bez cen energii i żywności) do najwyższego poziomu od końca 1998 r. (12,3 proc.).

O tym, że dezinflacja już trwa, mogą świadczyć dane z Niemiec na temat zachowania rocznej dynamiki PPI w tym kraju. O ile w sierpniu i wrześniu ub.r. ustanowiła ona swój przynajmniej 45-letni rekord, osiągając poziom 45,8 proc., o tyle w marcu br. dotarła do najniższego od maja 2021 r. poziomu 7,5 proc.

W Chinach w I kwartale tego roku roczna dynamika realnego PKB była najwyższa od roku i wyniosła 4 proc. wobec 2,9 proc. w IV kw. ub.r. Nadal dosyć słaba była w marcu dynamika produkcji przemysłowej (+3,9 proc.), natomiast roczna dynamika sprzedaży detalicznej okazała się najwyższa od czerwca 2021 r. (+10,6 proc.).

W USA roczna dynamika sprzedaży detalicznej była w marcu najniższa od czerwca 2020 r. (+2,9 proc.). W czwartek najniższa od kwietnia–maja 2020 r. wartość publikowanego przez oddział Fedu w Filadelfii wskaźnika koniunktury gospodarczej również straszyła recesją.

Na rynku walutowym zwracały uwagę nowe dwuletnie maksima kursów EUR/NOK i EUR/NZD. 14 maja odbędą się w Turcji wybory prezydenckie i parlamentarne. Przy wynoszącym w Turcji ciągle ponad 50 proc. tempie inflacji (chociaż spadającym od listopada ub.r. z poziomu przekraczającego 80 proc. r./r.) i podstawowej stopie procentowej banku centralnego tego kraju na poziomie 8,5 proc. turecka lira jest obecnie dosyć słabą walutą i ostatnio osiągała swe najniższe w historii notowania względem euro i dolara.

Na rynkach surowców nadal dobrze się wiodło kontraktom na cukier (najwyżej od 2012 r.) oraz kakao (najwyżej od 2016 r.).

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum