Subiektywny Punkt Widzenia: Geopolityka w centrum uwagi

Wojna zmienia wszystko i jest bezduszna. Przepraszam Państwa, że z racji formuły rynku kapitałowego będę „wyłączał" emocje w poniższym felietonie, jednakże warto ponownie odnotować fakt, że globalny układ ulega zmianie.

Publikacja: 25.02.2022 22:29

Sobiesław Kozłowski, dyr. departamentu analiz i doradztwa, Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, dyr. departamentu analiz i doradztwa, Noble Securities

Foto: materiały prasowe

Generalnie, z geopolitycznego punktu widzenia, ostatnie trzy dekady były relatywnie spokojnym okresem dominacji USA. Oczywiście długi marsz Chin i ich pięcie się w globalnej hierarchii państw postępowało, ale było traktowane nieco z przymrużeniem oka. Nieco inaczej, ale z pewnymi oznakami podobieństwa, zmienia się postrzeganie Rosji. Po rozpadzie ZSRR i niewypłacalności Rosji rosną rezerwy walutowe, armia jest modernizowana i sprawdzana w boju poprzez inwazje w Gruzji, Osetii Północnej czy na Krymie, oraz aktualnie w czasie wojny na Ukrainie.

Z jednej strony dynamika zdarzeń jest dużym zaskoczeniem, co widoczne było w panicznej przecenie WIG20 czy rosyjskiego RTS (spadek o 46 proc. na jednej sesji), jednakże, mając na uwadze wycofanie się armii USA z Afganistanu oraz oznaki próby zmniejszenia aktywności Amerykanów w Europie na rzecz koncentracji na rywalizacji z Chinami, eskalacja konfliktu na Ukrainie i wasalizacja Białorusi wydawała się nieunikniona. Na naszych oczach tworzy się alians taktyczny pomiędzy Rosją a Chinami, czego uwiarygodnieniem jest nowa umowa na dostawy gazu na 100 mld USD.

Warto też dodać, że celem Chin jest przyłączenie Tajwanu do Państwa Środka i działania na Ukrainie są ściśle monitorowane przez chińskich decydentów. Dlatego też z jednej strony najbliższa dekada zapowiada się na burzliwą, mogącą przesądzić o nowym układzie sił na kolejne dziesięciolecia, z drugiej strony hybrydowe konflikty, cyberataki, umiejętność przenikania i wpływania na opinię publiczną będą zyskiwały na znaczeniu.

Powyższy długi wstęp i próba jego rozwinięcia, przy zachowaniu wymogów formuły felietonu, mam nadzieję, że ukazuje wzrost trudności w inwestowaniu, czy w próbach podzielenia się z Państwem oczekiwaniami co do rozwoju sytuacji na rynku kapitałowym.

Aktualnie zakładam, że najbliższe 72 godziny (tekst jest pisany w piątek po południu) będą kluczowe w wojnie na Ukrainie i pokażą, na ile taktyka Rosji „dziel i rządź" się sprawdzi, czyli jaka będzie pozycja wyjściowa do dalszych negocjacji.

Krzepiąca jest bohaterska postawa wojsk ukraińskich i dość jednorodna postawa państw zachodnich w kwestii sankcji. Na ile starczy determinacji, przekonamy się w najbliższych dniach czy tygodniach, a fundamentalną weryfikacją kondycji rynku będą marcowe posiedzenia władz monetarnych w Polsce (RPP) czy USA (Fed).

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum