Easy Forex: Dolar traci na umacniających się indeksach akcji

Dolar osłabił się do głównych walut po tym jak silne wzrosty cen akcji spółek finansowych podniosły na ponad 2% plusy europejskie indeksy akcji. Euro umocniło się do dolara o 1.1% do poziomu 1.3030, najwyższego poziomu od miesiąca, a funt brytyjski o 1.8% do poziomu 1.4210. Dolar pozostaje od rana stabilny do jena nieco powyżej poziomu 98 jenów.

Publikacja: 16.03.2009 11:34

Euro zostało dodatkowo wsparte przez dane o europejskiej inflacji która wzrosła o 1.2% w lutym, głównie dzięki wzrostowi cen gazu, prądu i żywności. Weekendowe spotkanie ministrów finansów grupy G20 nie przyniosło zaskakujących wyników. Ministrowie obiecali więcej funduszy na wsparcie rozwoju rynków wschodzących i zapowiedzieli, że użyją wszelkich możliwych środków fiskalnych i monetarnych do walki z globalnym spowolnieniem gospodarczym. Natomiast nie uzgodniono żadnych szczegółów skoordynowanych działań.

Inwestorzy oczekują teraz na środową konferencję Fed-u. Oczekujemy, że Fed zapowie rozpoczęcie zakupu długoterminowych obligacji skarbowych, co powinno przyczynić się do dalszego osłabienia dolara. Taką decyzję podjął już Bank Anglii i Narodowy Bank Szwajcarii.

Również Bank Japonii ma posiedzenie w tym tygodniu gdzie może zwiększyć sumę miesięcznych zakupów długoterminowych obligacji rządowych w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Możliwe jest również, że zacznie skupować podporządkowane pasywa banków w celu dokapitalizowania ich.

Z technicznego punktu widzenia para EUR/USD jest w trendzie bocznym ze wzrostowym momentum po ewentualnym trwałym przebiciu oporu na 1.2992. Krótkoterminowe wsparcie jest na poziomie 1.2732. Para GBP/USD jest w trendzie spadkowym. Przebicie poziomu 1.3929 wskazuje na krótkookresową korektę do poziomu 1.4384. Najbliższy opór jest na 1.4183. Para USD/JPY jest w trendzie bocznym. Mocne odbicie od poziomu 95.67 wskazuje na wzrost do poziomów 98.85 i 99.19.

Andrzej Kiedrowicz

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum