ECM: Poprawa nastrojów na rynku sprzyja złotemu

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Publikacja: 16.03.2009 16:35

Początek tygodnia dla inwestorów zainteresowanych zielonym kolorem na parkietach akcyjnych można zaliczyć do udanych. Tym samym handel w końcowej fazie dzisiejszej sesji na głównych indeksach europejskich upływa w charakterze ponad 2% wzrostów. Optymizm na giełdzie przeniósł się na rynek walutowy, gdzie parze EUR/USD udało się przebić poziom 1,3000. Z publikacji makro światło dzienne ujrzała dzisiaj inflacja konsumencka mierzona zharmonizowanym wskaźnikiem HICP w Eurolandzie za luty, która wyniosła 0,4% w ujęciu miesięcznym oraz 1,2% w skali rocznej, wobec oczekiwań rynkowych odpowiednio na poziomach 0,3% oraz 1,1%. Dla porównania w styczniu wskaźnik ten odnotował wartość 1,1 % m/m oraz -0,8 % r/r. Ponadto poznaliśmy dzisiaj serię publikacji zza Oceanu, które solidarnie wpisały się w negatywny obraz sytuacji makroekonomicznej największej gospodarki świata. I tak indeks NY Empire State za marzec spadł do poziomu -38,23 pkt, wobec -32 pkt wartości prognozowanej. Spadek w obszarze wykorzystanych mocy produkcyjnych w lutym spadł do 70,9%, co w efekcie znalazło odbicie w większym niż oczekiwano regresie produkcji przemysłowej w tym samym okresie. Tym samym produkcja przemysłowa skurczyła się o 1,4% m/m, podczas gdy oczekiwano odczytu rzędu -1,2%.

To co może skłaniać do pogłębionej refleksji to odczyty dotyczące napływu kapitałów netto oraz kapitałów długoterminowych, gdzie odnotowaliśmy głęboki deficyt. I tak w pierwszym przypadku było to -148,9 mld USD, natomiast w drugim -43 mld USD. Warto nadmienić, że obie publikacje są mocno historyczne, gdyż dotyczą miesiąca stycznia, w którym to para EUR/USD mocno traciła na wartości.

O godzinie 15.01 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3026 dolara.

[b]Sytuacja techniczna eurodolara:[/b] poniedziałek stał pod znakiem systematycznej wyprzedaży waluty amerykańskiej. Notowania dość szybko wspięły się powyżej figury 1,3000 dając tym samym sygnał do wyraźnego umocnienia obozu byków. Najbliższy istotny opór umiejscowiony jest w rejonie 1,3120 – 1,3150. Analizując obraz tej pary z punktu widzenia popołudniowego układu wskaźników technicznych intra day widać, że weszliśmy w finalny etap widocznej od zeszłego tygodnia fali wzrostów. Sygnałem do wyraźniejszego spadku byłoby zejście poniżej psychologicznej bariery 1,3000. Kluczowe wsparcie umiejscowione jest obecnie w pobliżu 1,2850. Utrzymanie się kursu powyżej 1,3000 do jutrzejszego otwarcia stanowić będzie sygnał kontynuacji wyprzedaży dolara.

[b]RYNEK KRAJOWY[/b]

Handel na krajowym rynku forex sprzyjał posiadaczom krótkich pozycji. Na fali poprawy klimatu inwestycyjnego na świecie, złoty zyskiwał na wartości, kontynuując zeszłotygodniowe wzrosty. W efekcie para EUR/PLN oraz USD/PLN zbliżyły się do lokalnych dołków, które zlokalizowane są odpowiednio na poziomach 4,4100 oraz 3,3800 i jednocześnie stanowią silne wsparcia broniące przed dalszymi spadkami. Z rodzimej gospodarki nie poznaliśmy żadnych publikacji o charakterze makroekonomicznym, zatem sentyment do krajowej waluty będzie pozostawał pod wpływem nastrojów inwestorów zagranicznych. Główny indeks GPW, tj. WIG20 kończy dzień po zielonej stronie rynku, zyskując blisko 1,50%. Wszystko to działo się przy skromnych obrotach, podliczonych na szerokim rynku na niecałe 900 milionów złotych.

O godzinie 15.05 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,4312, a za dolara 3,3987 złotego.

[b]Sytuacja techniczna na rynku złotego:[/b] polska waluta po raz kolejny wyraźnie zyskała dzisiaj na wartości. Na rynku pary USD/PLN naruszona została psychologiczna bariera 3,4000. Jednym z katalizatorów coraz to niższych cen dzisiaj był tracący na świecie dolar. Rejon 3,3720 – 3,3880 określić można mianem ważnego wsparcia. Z uwagi na popołudniowy układ na wskaźnikach technicznych intra day oraz zmiany na rynku eurodolara przyjąć można, że znajdujemy się obecnie w obszarze lokalnego dołka. Najbliższe godziny w związku z tym przynieść mogą pierwszą próbę odreagowania. Techniczny zasięg takiego ruchu w pierwszej jego fazie wskazać można na 3,4480 – 3,4540. Niskie ceny dominują również na rynku pary EUR/PLN. Dzisiejszy dołek statystycznie był najniższy od początku lutego! Tutaj również widać wyhamowanie z zarysowującą się możliwością odreagowania. Najbliższy opór to obecnie okolice 4,4680 – 4,4750. Rejon ten określić można również jako sygnalną zmian na najbliższe sesje. Kluczowe wsparcie mogące sugerować kierunek w średnim okresie to 4,4000 – 4,4140.

Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum