DM IDMSA: Dobre nastroje utrzymane

Po silnych wzrostach z poniedziałku rynek wczoraj nabierał oddechu. Początkowa negatywna reakcja na gorsze dane z rynku nieruchomości została wykorzystana przez kupujących i indeksy wróciły dość szybko w okolice maksimów.

Publikacja: 20.05.2009 11:46

Pod koniec sesji nastąpiła wyprzedaż, ale nie wystarczająco silna by popsuć nastroje w dniu dzisiejszym. Ignorowanie złych wiadomości jest sygnałem siły trendu wzrostowego i zwiększa szansę na rychły test szczytów przy 930 na S&P500. Indeks niemiecki DAX przebił psychologiczną barierę 5000 i ustanowił nowe maksimum trendu. Brak istotnych danych w dniu dzisiejszym, za wyjątkiem protokołu z posiedzenia FEDu, będzie pomagał utrzymać przewagę kupującym. Z nieco dłuższej perspektywy sądzimy, że nowe szczyty na indeksach będą dobrą okazją do sprzedaży. Rynek wychodzi za daleko w przyszłość, jeśli wziąć pod uwagę fundamenty spółek i gospodarki.

Utrzymywanie się dobrych nastrojów na giełdach działa negatywnie na dolara i jena. Eurodolar powinien niedługo testować okolicę szczytów przy 1,3730. W takim scenariuszu może nastąpić przebicie oporu i nowy szczyt powyżej 1,38. Złoty powinien nadal zyskiwać do głównych walut. Przyśpieszenie trendu na głównych parach może nastąpić w dniu jutrzejszym po publikacji danych PMI dla usług i przemysłu, o ile będą one lepsze od oczekiwań.

[b]EURPLN[/b]

Stabilne nastroje na rynkach pomagają złotemu systematycznie się umacniać. Brak większej reakcji na wczorajsze słabe dane z rynku nieruchomości jest pozytywnym sygnałem i świadczy o odporności rynku na gorsze dane. Obecnie EURPLN jest w dolnym przedziale strefy wsparcia 4,34-4,37. Rośnie prawdopodobieństwo dalszego umocnienia złotego. Dzisiaj rynek oczekuje na kwietniowe dane o inflacji PPI i produkcji przemysłowej z Polski. Złoty może zareagować umocnieniem na lepsze dane o produkcji przemysłowej.

[b]EURUSD[/b]

Eurodolar utrzymuje się w strefie oporu poniżej 1,3650. Stabilne zachowanie giełd amerykańskich oraz dzisiejsze pozytywne otwarcie parkietów europejskich sprzyja dalszemu osłabieniu dolara. Dzisiaj rynek będzie oczekiwał na publikowany wieczorem protokół z posiedzenia FED. W centrum uwagi będą jednak jutrzejsze dane PMI dla usług i przemysłu ze strefy euro. Inwestorzy mogą dyskontować lepsze dane i euro będzie się umacniać. Przebicie wczorajszego szczytu na EURUSD powinno doprowadzić do testu szczytów przy 1,3730.

[b]GBPUSD[/b]

Funt systematycznie zyskuje w relacji do dolara. Od wczoraj trwa konsolidacja w pobliżu 1,55. Jest to logiczny poziom do realizacji zysków ze względu na zbieganie się dwóch wydłużeń fibonacciego. Trend na GBPUSD pozostaje wzrostowy. Strefą wsparcia jest 1,53-1,534. Brak większej korekty na tych poziomach będzie sygnałem siły trendu wzrostowego. Kolejnym poziomem docelowym wzrostów będzie 1,5720. Powrót poniżej 1,52 będzie sygnałem sprzedaży. Dzisiaj o 10:30 publikowany będzie protokół z posiedzenia BoE, ale skala reakcji na funcie powinna być niewielka. Jutro publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej.

[b]USDJPY [/b]

Dane o dynamice PKB za I kwartał okazały nieco lepsze od mediany oczekiwań, ale zrewidowane w dół zostały dane za poprzedni kwartał. Tak jak przypuszczaliśmy reakcja rynku na te dane była niewielka. Wczorajsze odreagowanie wzrostowe na USDJPY zatrzymało się w pobliżu zniesienia 38,2% fibo. Strefa 96,46-96,68 będzie teraz oporem technicznym w krótkim terminie. Równoległe osłabianie się jena i dolara powinno przełożyć się na lekkie wzrosty na parze USDJPY. Jen powinien najwięcej tracić do funta i euro oraz do walut surowcowych (dolar australijski, dolar kanadyjski, etc.)

Autor: Wojciech Smoleński

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum