DM IDMSA: Gospodarka USA nie uporała się jeszcze z problemami

Środa była kolejnym dniem z rzędu, który przyniósł dalsze osłabienie się waluty amerykańskiej. Dolar silnie tracił na wartości, co przyczyniło się do wybicia na głównych parach. Eurodolar przetestował okolice maksimów lokalnych z połowy marca 2009r, natomiast GBPUSD z połowy grudnia 2008r w rejonie 1,5720. Jen zachowywał się relatywnie stabilnie, z tendencją do lekkiego umacniania się.

Publikacja: 21.05.2009 11:46

Wydarzeniem wczorajszego dnia protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Rezerwa Federalna widzi poprawę kondycji gospodarki amerykańskiej. Gospodarka USA ma się lepiej, jednak nie uporała się jeszcze ze wszystkimi problemami. W dalszym ciągu otwartą kwestią pozostaje możliwość zwiększenia kwoty zakupów rządowych obligacji w razie potrzeby. Pomimo poprawy poziomu zaufania amerykańskich konsumentów, zostały obniżone w dół prognozy gospodarcze. Fed przewiduje, że w 2009r gospodarka amerykańska skurczy się od 1,3% do 2,0%, natomiast bezrobocie ukształtuje się na poziomie 9,2%-9,6%. Pomimo tych pesymistycznych prognoz, sam ton komunikatu pozostaje nieco bardziej optymistyczny. Oczekuje się bowiem ustabilizowania sytuacji rynku nieruchomości i wyhamowania spadku cen, mniejszego zagrożenia deflacją, a także ożywienie konsumpcji. Z kolei zdaniem Geithner’a system finansowy ‘zaczyna zdrowieć’.

W dniu dzisiejszym poznamy publikacje danych PMI z sektora przemysłowego i usługowego z Francji, Niemiec i strefy euro. Z Wielkiej Brytanii natomiast zostaną opublikowane dane na temat sprzedaży detalicznej. Lepsze dane powinny pomóc w kontynuacji trendu wzrostowego na EURUSD i GBPUSD. Z USA zostaną opublikowane dane na temat bezrobocia tygodniowego oraz filadelfijski indeks aktywności gospodarczej.

[b]EURPLN[/b]

Lepsze nastroje utrzymujące się na rynkach akcji w czasie sesji europejskiej pomogły złotemu zyskać na wartości. PLN nie zareagował na opublikowane wczoraj gorsze od oczekiwań dane o kwietniowej produkcji przemysłowej. W dalszym ciągu w notowania złotego pozostają pod wpływem sytuacji na giełdach. Umocnienie złotego kontynuowane było w okolice linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie 4h. Jak na razie w dalszym ciągu broniona jest strefa wsparcia w rejonie 4,30-4,33. Najlepszą strategią obecnie wydaje się być handel w zakresie wyznaczonym przez formacje trójkąta na wykresie 4h. Silną strefą oporu pozostają okolice 4,47-4,50.

[b]EURUSD[/b]

Eurodolar przetestował okolice maksimów lokalnych z połowy marca 2009r, kontynuując wzrosty w okolice projekcji cenowej 141,4% ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 1,3720 w okolice 1,3422. Najbliższą strefą wsparcia pozostaje rejon 1,3720-1,3730. Natomiast opór znajduje się w okolicy 1,3843. W przypadku utrzymujących się lepszych nastrojów na rynkach akcji, presja na dolara powinna utrzymywać się. Pomimo lepszych od oczekiwań odczytów indeksów PMI, eurodolar jak na razie zachowuje się dość stabilnie, w okolicy wczorajszego maksimum.

[b]GBPUSD[/b]

GBPUSD imponuję w ostatnim czasie skalą ruchu wzrostowego, czemu niezaprzeczalnie sprzyja sytuacja techniczna na EURGBP, który po raz kolejny przetestował okolice 0,8800. Test okolic 1,5720 przyczynił się do kontynuacji ruchu wzrostowego i otworzy drogę w okolice 1,60-1,6080, gdzie przebiega 50% zniesienia fib całości ostatniej fali spadkowej z poziomu 1,8680 w rejon 1,3480. Wzrosty w dniu dzisiejszym powinny być kontynuowane, dopóki pozostajemy powyżej 1,5720.

[b]USDJPY[/b]

Opublikowane w nocy z Japonii wskazują na spadek zapotrzebowania na usługi w kwietniu o 4,0% w skali miesiąc do miesiąca. W dniu dzisiejszym zostało ustanowione nowe minimum. Jen konsekwentnie zyskiwał na wartości w stosunku do dolara, na co miał również wpływ wczorajszy protokół FOMC, a także słabsze zamknięcie sesji w USA. Obecnie znajdujemy się w rejonie wsparcia wyznaczonego przez 50% projekcję zniesienia całości impulsu wzrostowego z okolic 87,30. Najbliższym wsparciem pozostaje poziom 94,00, gdzie zrównują się ze sobą w stosunku 1:1 podfale spadkowe w całej ostatniej fali korekcyjnej na wykresie dziennym.

Autor: Anna Jacewicz

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum