Najważniejszymi tematami będą zapewne: kwestia regulacji wynagrodzeń w sektorze bankowym oraz uzgodnienia dotyczące redukcji fiskalnej stymulacji gospodarek. Obradujący poświęcą uwagę również zmianom w regulacji sektora finansowego. Pojawiają się także zapowiedzi, że w przyszłości grupa G20 dyskutować będzie o rynku walutowym, a w szczególności o polityce utrzymywania stałego kursu CNYUSD, utrzymywanego przez Chiny.
Zanim dojdzie do spotkania, może nas czekać dość napięty tydzień. Pierwsze w nowym tygodniu sesje na giełdach Dalekiego Wschodu nie przynoszą zdecydowanych wzrostów ani spadków, jednak dolar nieznacznie zyskał wobec jena oraz euro, a na rynku surowcowym odnotowano spadki notowań.
W dniu dzisiejszym oraz jutrzejszym brak w kalendarzu publikacji danych makroekonomicznych, które mogą zmienić sytuację na rynku walutowym. Dziś o godzinie 16:00 amerykańska Conference Board poda wartość indeksu wskaźników wyprzedzających (prognozowany jest wzrost o 0,8% w ujęciu miesięcznym, po tym jak w lipcu odnotowano wzrost o 0,6%). W dniu jutrzejszym jedyną interesującą informacją będzie publikacja danych o inflacji netto (bez cen żywności i energii) w Polsce. Prognozowane tempo wzrostu tego indeksu cen to 2,9% r/r (prognoza AFS: 3,1% r/r). Inflacja bazowa pozostaje wysoka, jednak w kolejnych miesiącach prawdopodobnie odnotujemy umiarkowanie tempa wzrostu cen.
Najliczniejsze – i najważniejsze – publikacje danych czekają nas w środę. Podane zostaną wtedy wstępne wartości indeksów PMI dla krajów Unii Europejskiej. Oczekiwane są kolejne wzrosty i – pierwszy raz od wielu miesięcy – odnotowanie we Francji oraz w Niemczech indeksów dla sektora przemysłowego oraz sektora usług na poziomie ponad 50 pkt., co oznaczałoby powrót sektora do ekspansji.
W najnowszym wywiadzie dla prasy prezes Bundesbanku oraz członek Rady Zarządzającej ECB, Axel Weber, stwierdził, że okres „swobodnego spadku” w gospodarce mamy już za nami. Nie należy jednak patrzeć w przyszłość przesadnie optymistycznie: według Webera niemiecka gospodarka dopiero w 2013 roku dojdzie do poziomu dobrobytu, jaki odnotowała w roku 2008, a droga ku wzrostowi będzie „wyboista”. Weber spodziewa się wzrostu bezrobocia oraz rozpoczęcia polityki konsolidacji budżetu przez przyszły niemiecki rząd. Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się w najbliższą niedzielę, 27 września.