Obligacje 2-letnie w górę

W czwartek przed południem kurs złotego nie uległ większym zmianom, zaś ceny obligacji 2-letnich kontynuowały wzrost dzięki udanej aukcji, która pokazała duży popyt na te papiery skarbowe. Zdaniem delearów, kurs złotego powinien pozostać w czasie sesji w przedziale 4,20-4,24 za euro.

Publikacja: 08.10.2009 11:31

W środę złoty stracił około 1 procent wobec euro, do czego przyczyniły się między innymi obawy, że brak cięć budżetowych na Łotwie może spowodować, że kraj ten nie otrzyma dalszej międzynarodowej pomocy.

- Sytuacja na Łotwie nie pomaga kursowi złotego. Jednak nie oczekiwałbym drastycznego osłabienia złotego z powodu problemów w krajach nadbałtyckich - powiedział dealer walutowy w jednym z warszawskich banków.

- Poziom 4,25 to maksimum, do którego złoty może się osłabić, a najprawdopodobniej kurs polskiej waluty wobec euro pozostanie dziś w przedziale 4,20-4,24 - dodał dealer walutowy.

Zdaniem analityków ING Banku Śląskiego cena 4,23 złotego za euro może być dobrą okazją do sprzedaży wspólnej waluty i kupna polskiej, gdyż znaczenie dla rynku walutowego dymisji w rządzie premiera Donalda Tuska jest przeceniane.

W środę wicepremier i minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna, minister sprawiedliwości Andrzej Czuma oraz wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, podali się do dymisji. Odeszło też trzech ministrów w kancelarii premiera.

- O ile złoty osłabił się wczoraj, dotykając chwilowo 4,24 euro, nie jest wcale jasne, czy nie było to efektem mocniejszego dolara, zakupów waluty na poczet dywidendy, powracających znów obaw o Łotwę, czy też kwestii politycznych - głosi raport ING Banku Śląskiego SA.

- Wczorajsza aukcja dwuletnich obligacji skarbowych tymczasem w ogóle nie dawała powodów do niepokoju. Sprzedano rekordową kwotę (...) obligacji OK0112, przy ogromnym popycie i dochodowościach marginalnie już tylko wyższych niż w okresie sprzed projektu budżetu 2012. (...) Co to znaczy: Sprzedawaj EUR/PLN po 4,23/euro - dodano w raporcie.

Dobre wyniki środowej aukcji papierów 2-letnich wspierały ceny obligacji także w czwartek przed południem. Rentowności spadły o kolejne 3 punkty bazowe.

- Obligacje 2-letnie są mocniejsze. Wydaje mi się, że nadal nie jest zaspokojony popyt duży, który był na aukcji. Jest to też związane z tym, że ryzykowne aktywa zyskują, a korelacja między ruchami na rynkach akcji, a naszymi obligacjami jest dość silna - powiedział dealer długu w jednym z warszawskich banków.

- Uważam, że nadal ceny obligacji na krótkim końcu krzywej rentowności będą rosły. Pozostałe sektory powinny być stabilne - dodał.

Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą
Okiem eksperta
Inteligentne okulary
Okiem eksperta
Czas zapiąć pasy
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja