W tym tygodniu przeważają pozytywne nastroje na rynkach akcji. Opublikowane lepsze od oczekiwań dane na temat liczby nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA oraz dobry początek sezonu publikacji wyników finansowych spółek wzmaga optymizm wśród inwestorów. Presja na dalsze osłabianie się waluty amerykańskiej utrzymuje się, jednak w czasie sesji azjatyckiej nastąpiło odreagowanie i umocnienie USD. W Financial Times pojawił się artykuł, z którego wynika, iż kraje azjatyckie poważnie zainterweniowały wczoraj na rynku walutowym w celu spowolnienia spadku wartości dolara amerykańskiego Z kolei w swoim przemówieniu Bernanke skoncentrował się na podkreśleniu faktu, iż Fed będzie zacieśniał swoją politykę monetarną, jak tylko kondycja gospodarki poprawi się w wystarczającym stopniu. Obecnie jednak przez jakiś czas jeszcze stopy procentowe pozostaną na bardzo niskim poziomie. Hoening z Fed podtrzymał dość jastrzębią retorykę, mówiąc ze gospodarka amerykańska ma już najgorsze za sobą.
Zgodnie z oczekiwaniami, zarówno Bank Anglii jak i ECB pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Podczas czwartkowej konferencji Trichet powiedział, że gospodarka strefy euro stabilizuje się, zwracając uwaga na to, iż proces uzdrowienia gospodarki będzie długotrwały. Zdaniem szefa ECB stopy procentowe są jak na razie na odpowiednim poziomie. Z kolei członkowie BoE zamierzają poczekać na listopadowy raport nt. inflacji przez jakąkolwiek zmianą obecnej polityki.
W dniu dzisiejszym w centrum zainteresowania pozostają przemówienia Tricheta oraz Lockhart’a i Kohn’a z Fed. Oprócz tego poznamy dane z kanadyjskiego rynku pracy, wobec czego możemy spodziewać się większej zmienności na parze USDCAD. Ponadto z USA zostaną opublikowane dane na temat bilansu handlowego.
[i]EURPLN[/i]
Pomimo wzrostu awersji do ryzyka, presją na dalsze osłabienie złotego utrzymuje się. Fundamentalnym czynnikiem osłabiającym PLN może być sytuacja w regionie (ryzyko dewaluacji łotewskiej waluty). Z technicznego punktu widzenia jesteśmy blisko górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań. Kluczowym będzie zachowanie EURPLN w strefie oporu 4,2620-4,2760. Przełamanie tego rejonu powinno doprowadzić do testu okolic 4,30. Wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie 4h znajduje się na poziomie 4,20. [srodtytul]EURUSD[/srodtytul]