Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła, wzrosły dochody i wydatki Amerykanów. Spadek indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan był niższy niż oczekiwano. Lepsze okazały się również październikowe dane z rynku nieruchomości, gdzie sprzedaż nowych domów wzrosła. . Indeksy kontynuowały zwyżkę w okolice oporów. Indeks SP500 chwilowo powrócił tuż powyżej 1 100pkt.
Na rynku walutowym obserwowaliśmy wybicie z zakresów, czemu towarzyszyło silne osłabienie waluty amerykańskiej i umocnienie jena. W dalszym ciągu motorem do wszelkich ruchów na walutach pozostaje zmieniający się sentyment do ryzyka. Wszelki spadek awersji do ryzyka w dalszym ciągu postrzegany jest jako dobry powód do wyprzedaży dolara w sytuacji utrzymujących się bardzo niskich stóp procentowych w USA, a także braku perspektyw co do zmian polityki monetarnej FED w najbliższym czasie.
Dzisiejsza sesja rozpoczęła się słabiej dla indeksów akcji. Święto Dziękczynienia w USA sprzyja realizacji zysków. Z braku ważniejszych publikacji makroekonomicznych, to może być dość spokojny dzień na rynkach. Wszelkie odreagowania wczorajszych silnych ruchów powinny mieć dość ograniczony charakter. Z technicznego punktu widzenia wczorajsze ruchy powinny wyznaczać trend w perspektywie najbliższych dwóch tygodni.
[b]EURPLN[/b]Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła główną stopę procentową w listopadzie na poziomie 3,5%. W ocenie członków RPP obecnie prowadzona polityka, a także poprawa globalnej koniunktury sprzyjają powrotowi gospodarki ‘na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu’. W dniu wczorajszym utrzymywała się tendencja do umocnienia złotego. EURPLN zdołał obronić geometryczne wsparcie na poziomie 4,0950 w postaci zniesienia 76,4% całości listopadowego impulsu wzrostowego. Dziś z kolei widzimy odreagowanie. Opór w postaci 100-okresowej średniej na wykresie 4h przebiega w okolicy 4,1460.
[b]EURUSD[/b] Wybicie górą z zakresu 1,48-1,50 przyczyniło się do silnej wyprzedaży waluty amerykańskiej. Dziś obserwujemy odreagowanie w okolice październikowego maksimum, co może być dobrą okazją do włączenia się do ruchu trendowego. Presja na dalsze osłabiania się waluty amerykańskiej powinna sprzyjać nowym szczytom na EURUSD. Opór w postaci rozszerzenia 127,2% całości fali korekcyjnej z poziomu 1,5065 znajduje się na poziomie 1,5184. Geometryczne wsparcie znajduje się na poziomie 1,5012.