Notowania złotego w pobliżu istotnych poziomów

Notowania złotego w czasie dzisiejszej sesji podlegały stabilizacji. Kurs USD/PLN konsolidował się powyżej wsparcia 2,9600, w okolicach wartości 2,9800 zł za dolara. Notowania EUR/PLN natomiast, podobnie jak wczoraj, oscylowały w pobliżu 200-sesyjnej średniej ruchomej – dzisiejsza próba pokonania tego wsparcia zakończyła się niepowodzeniem.

Publikacja: 15.12.2010 16:54

Joanna Pluta

Joanna Pluta

Foto: TMS Brokers

Okolice poziomu 3,9800 zł za euro mogą jeszcze przed pewien czas powstrzymywać kurs EUR/PLN przed silniejszym spadkiem.

Dzisiejsza sesja na zagranicznym rynku walutowym przebiegała w nieco spokojniejszych nastrojach niż wczoraj. Eurodolar podlegał wahaniom w przedziale 1,3300 – 1,3350. Rano mogliśmy obserwować spadek kursu w okolice niższego z poziomów. Był on kontynuacją ruchu spadkowego rozpoczętego jeszcze dzień wcześniej po południu. Zniżka nasiliła się po tym, jak na rynek napłynęła informacja o umieszczeniu Hiszpanii na liście obserwacyjnej przez agencję ratingową Moody’s. W dalszej części sesji jednak eurodolar odbił od poziomu 1,3300 i pod koniec notowań znajdował się już w okolicach 1,3350.

W ciągu dnia z USA poznaliśmy szereg danych makro – najważniejszą publikacją był odczyt produkcji przemysłowej za listopad. Wzrosła ona o 0,4 proc. m/m, co było wynikiem zbliżonym do prognoz na poziomie 0,3 proc. m/m. Oprócz tego poznaliśmy dane o inflacji – wypadła ona nieco słabiej od oczekiwań, przewidywano bowiem wynik na poziomie 0,2 proc. m/m, podczas gdy wyniosła ona w listopadzie 0,1 proc. Dużo lepiej od prognoz wypadł natomiast odczyt indeksu NY Fed Manufacturing. Wyniósł on w grudniu 10,57 pkt, w porównaniu z oczekiwaniami 5,00 pkt i poprzednim odczytem na poziomie -11,14 pkt. Indeks ten mierzy aktywność gospodarczą w sektorze wytwórczym na ternie stanu Nowy Jork.

Sporządziła:

Joanna Pluta

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum