Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Łysienia, starszy ekonomista, Bank Pocztowy
Wyższa od oczekiwań liczba miejsc pracy poza rolnictwem oraz spadek stopy bezrobocia będą wspierać szybsze ograniczenie programu skupu aktywów w USA. Piątkowe dane nie zmieniły jednak oczekiwań rynkowych co do grudniowego posiedzenia FOMC (17-18 grudnia). Większość uczestników rynku spodziewa się po nim braku zmian w polityce Fedu i rozpoczęcia ograniczania programu skupu aktywów dopiero na pierwszych posiedzeniach w przyszłym roku. Należy też pamiętać, że w najbliższych tygodniach na pierwszy plan powróci kwestia porozumienia budżetowego i limitu długu w USA. Połączenie tych czynników może prowadzić do podwyższonej zmienności na rynkach finansowych i będzie wspierać popyt na bezpieczne aktywa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.
Rynki akcyjne przetrwały okres napięć na Bliskim Wschodzie w sposób wręcz niewzruszony, pokazując swoją niezwykłą wewnętrzną siłę.