Rynek wyciszył się w oczekiwaniu na serię ważnych publikacji makroekonomicznych(PKB USA w środę, komunikat Fedu oraz konferencja prasowa prezesa EBC po decyzji o stopach procentowych w czwartek, dane z amerykańskiego rynku pracy w piątek).
Na rynku eurodolara głównym wydarzeniem dnia była publikacja indeksu zaufania amerykańskich konsumentów, publikowany przez Conference Board, który w lipcu spadł do 80,3 pkt. z 82,1 pkt. miesiąc wcześniej. Gorsze od oczekiwań dane(konsensus kształtował się na poziomie 81,3 pkt.) nie przeszkodziły dolarowi lekko umocnić się względem euro. Jest to prawdopodobnie zapowiedź do głębszej przeceny na tej parze walutowej, jakiej oczekuję do końca bieżącego tygdonia(zejście poniżej 1,32). U podstaw takich oczekiwań leżą założenia, że komunikat Fedu podtrzyma łagodny ton w sprawie dalszego losu trzeciej rundy ekspansji ilościowej. Wprawdzie Fed nie odwoła planów ograniczenia QE3, jednak będzie podkreślał skomplikowane uwarunkowania gospodarki USA, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wolniejszego wychodzenia Fedu z niestandardowej poliki monetarnej w kolejnych miesiącach i kwartałach. Natomiast w przypadku Europejskiego Banku Centralnego należy oczekiwać podtrzymania dotychczasowej retoryki sugerującej gotowość do dalszego łagodzenia polityki monetarnej, uwzględniając dalsze obniżki stóp procentowych, w tym stopy depozytowej poniżej zera oraz sygnalizowanie gotowości do zastosowania LTRO i OMT, jeżeli będzie wymagała tego sytuacja.
Ponieważ Fed, jak i EBC nie zaskoczą rynku „jastrzębimi" posunięciami i komunikatami(ewentualnie EBC może być bardziej gołębi, niż dotychczas) o ostatecznym kierunku zmian na rynku eurodolara zdecydują oczekiwania odnośnie kondycji amerykańskiego rynku pracy. Prognozowany spadek bezrobocia z 7,6% do 7,5% oraz poziom zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w okolicach 200 tys. powinien pomóc dolarowi w tym tygodniu zyskać na wartości względem wspólnej waluty.
EUR/USD – 1,3249
Na rynku eurodolara lokalna konsolidacja notowań obserwowana w ostatnich sesjach przekształciła się w budowanie korekty spadkowej. Mimo, że blisko położone wsparcie na 1,3240 nie zostało jeszcze przełamane to spodziewałbym się raczej realizacji wariantu spadkowego zakładającego wydłużenie fali spadkowej do 1,3220 i dalej do 1,3185. Pozycje krótkie w euro są preferowane.