Dyplomacja USA wpiera apetyt na ryzyko

Od rana dolar amerykański zyskuje wobec wspólnej waluty. Kurs EUR/USD zniżkuje do 1,3245.

Aktualizacja: 11.02.2017 13:07 Publikacja: 11.09.2013 10:27

Szymon Zajkowski

Szymon Zajkowski

Foto: TMS Brokers

Po wczorajszym umocnieniu, dziś od rana osłabia się polski złoty. Kurs EUR/PLN wzrasta pod 4,25, a USD/PLN do 3,2050. Dziś największą uwagę powinny przykuć dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii (10:30) oraz kolejne doniesienia związane z możliwą interwencją USA w Syrii. Ponadto z Polski poznamy dane o bilansie płatniczym za lipiec (14:00), a w nocy czasu polskiego Bank Rezerw Nowej Zelandii ogłosi decyzję ws. stóp procentowych.

W trakcie sesji amerykańskiej Prezydent USA zwrócił się do Kongresu by ten wstrzymał się z głosowaniem nad interwencją zbrojną w Syrii. Barack Obama powiedział, że Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją oraz Chinami nad propozycją by Syria przekazała swój arsenał broni chemicznej wspólnocie międzynarodowej. Zaznaczył jednak, że siły zbrojne USA pozostają w gotowości na wypadek, gdyby środki dyplomatyczne nie przyniosły pożądanych efektów. Malejące napięcia związane z Syrią zmniejszają awersję do ryzyka na rynkach finansowych. Wczoraj indeks S&P 500 szóstą sesję z rzędu zakończył nad kreska – to najdłuższa seria wzrostów od czerwca bieżącego roku. Nastrojom pomogły również wczorajsze dobre dane z Chin. Od początku tygodnia wobec amerykańskiego dolara na wartości zyskują wszystkie waluty naszego regionu.

W. Brytania: Poprawa na rynku pracy wsparciem dla funta

O godzinie 10:30 z Wielkiej Brytanii poznamy stopę bezrobocia za lipiec oraz liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za sierpień. Pod przewodnictwem Marka Carneya Bank Anglii uzależnił utrzymywanie niskich stóp procentowych od pozostawania stopy bezrobocia powyżej 7 proc. (obecnie 7,8 proc.). BoE oczekuje, że bezrobocie spadnie poniżej tego poziomu dopiero w 2016 roku. Wszelkie symptomy szybszej niż oczekują władze monetarne poprawy sytuacji na rynku pracy powinny przekładać się na oczekiwania wcześniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej, wzrost rynkowych stóp procentowych, a co za tym idzie umocnienie brytyjskiej waluty.

Sporządził:

Szymon Zajkowski

Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota