Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2120 PLN za euro, 3,7478 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,1482 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu oscylują w okolicy rekordów i wynoszą ok. 2,103% w przypadku obligacji 10-letnich.
Początek nowego tygodnia wypadł korzystnie dla polskiej waluty, która w dalszym ciągu korzysta z poprawy nastrojów wokół bardziej ryzykownych aktywów po tym jak EBC zdecydował się zapowiedzieć program QE. W konsekwencji wraz ze wzrostem wyceny wspólnej waluty na szerokim rynku (również na EUR/CHF) złoty zanotował, tak wyczekiwaną, udaną sesję na CHF/PLN obniżając kwotowania tej pary do najniższego poziomu od 15 stycznia, kiedy SNB zaprzestał obrony 1,20 EUR/CHF. Nastrojów nie zdołały popsuć nawet doniesienia z Grecji, gdzie do władzy, zgodnie z oczekiwaniami, doszła lewicowa Syriza. W szerszym ujęciu widoczna jest poprawa sentymentu wokół walut emerging markets, w tym złotego. Ostatnie mocniejsze spadki EUR/PLN w dużej mierze były wynikiem spadku euro na szerokim rynku, jednak wczorajsze zachowanie EUR/PLN i CHF/PLN wstępnie potwierdza scenariusz, iż luzowanie ilościowe w Strefie Euro może okazać się pozytywnym czynnikiem dla polskich aktywów. Uwaga inwestorów przesuwa się obecnie na dzisiejsze dane makro z Polski oraz na środowy FED.
W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. sprzedaży detalicznej (oczek. 1,7% wobec poprzedniego -0,2%), bezrobocia (oczek. wzrost do 11,6% z 11,4% uprzednio) za grudzień oraz szybkiego szacunku PKB za IV kwartał. Ostatnia publikacja wydaje się szczególnie interesująca, gdyż inwestorzy szacują spadek dynamiki do 2,9%-3,0% w IV. kw wobec 3,3% w III kw. Podstawowym założeniem będzie tutaj spadek tempa wzrostu popytu krajowego oraz niższa dynamika inwestycji. W konsekwencji wzrost w 2014r. szacowany będzie na ok. 3,2%-3,4%, co generalnie i tak traktowane będzie jako pozytywne wskazanie i powinno stanowić wsparcie dla rynków.
Z rynkowego punktu widzenia podbicie kwotowań EUR/CHF otworzyło możliwości korekty spadkowej na wycenie CHF/PLN. Wczorajszy ok. 12 –groszowy (4,27-4,15) ruch na tej parze wskazuje, iż kwotowania mogą spróbować pogłębić spadki do okolic 4,10 CHF/PLN negując część wcześniejszego skokowego wybicia. Należy jednak pamiętać, iż zachowanie CHF/PLN jest wyraźnie skorelowane z EUR/CHF, stąd scenariusz ten może mieć miejsce tylko w przypadku dalszego podbicia kwotowań euro wobec franka. Na innych parach związanych z PLN obserwujemy lekką stabilizację, choć kwotowania EUR/PLN „przymierzają" się do korekty ostatnich spadków, gdzie możliwe jest ok. 4-5gr. podbicie kwotowań.
Konrad Ryczko