Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1825 PLN za euro, 3,6629 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,8902 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,331% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło próby umocnienia PLN wobec CHF oraz USD. W pierwszym przypadku była to pochodna słowa prezesa SNB, T. Jordana, który stwierdził, iż CHF jest wyraźnie przewartościowany, a sam Bank gotowy jest do przeprowadzania interwencji walutowych. W konsekwencji obserwowaliśmy podbicie kwotowań EUR/CHF, oraz proporcjonalne spadki na CHF/PLN, które pozwoliły zejść poniżej 3,9 PLN na parze. W przypadku USD/PLN do spadków doszło dopiero po publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia FED, które okazały się być bardziej gołębie niż oczekiwano. W kraju natomiast otrzymaliśmy stosunkowo słabe dane z gospodarki realnej. Produkcja przemysłowa za styczeń wyniosła jedyne 1,7% r/r, a sprzedaż detaliczna za analogiczny okres wynosi 0,1% r/r. Należy jednak wspomnieć, iż choć dane okazały się być zbliżone do oczekiwań to część ekonomistów prognozowała dużo mocniejsze spadki wskaźników. W ujęciu polityki monetarnej wczorajsze odczyty nie zmieniają za bardzo rynkowych oczekiwań zakładających obniżki stóp w marcu o 25-50pb. W szerszym ujęciu rynkowe nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów pozostają dość dobre, gdyż oczekuje się, że Grecja zwróci się o przedłużenie pomocy finansowej o 6-mięsiecy.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Uwagę rynków przykuwać będą w dalszym ciągu negocjacje z Grecją oraz dane fundamentalne z USA, gdzie poznamy m.in. wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks CB czy indeks Philly FED.
Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze spadki na parach x/PLN stanowią optymistyczny sygnał na kolejne sesje. CHF/PLN kontynuuje trend spadkowy, a USD/PLN zbliża się do lokalnych wsparć na 3,6525 PLN. W przypadku EUR/PLN również obserwujemy umocnienie PLN, jednak potencjalna skala wzrostu pozostaje ograniczona (4,15-4,16 PLN).
Konrad Ryczko