Złoty relatywnie stabilny w obliczu mocniejszego USD

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację w zakresie wczorajszej zmienności.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:53 Publikacja: 27.02.2015 07:59

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1487 PLN za euro, 3,7015 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,8953 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,16% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło nam proporcjonalne reakcje na PLN wobec wydarzeń z szerokiego rynku. Dolar wyraźnie umacniał się na większości zestawień po tym jak zamówienia na dobra trwałe w USA okazały się być wyższe od prognoz (+2,8% wobec +1,7% oczek.). Dodatkowo stymulująco na inwestorów podziałały słowa szef oddziału Rezerwy Federalnej w St. Louis James'a Bullard, który powiedział, że mocna waluta (USD) jedynie nieznacznie wpływa na politykę pieniężną i gospodarkę USA. W konsekwencji dolar umocnił się na większości cross'ów wywierając presję na bardziej ryzykowne aktywa. Co ciekawe złoty pozostał w tej układance względnie stabilny, reagując umocnieniem wobec euro oraz spadkiem względem dolara amerykańskiego. O pozytywnych nastrojach wokół polskich aktywów może świadczyć też fakt, umocnienia się polskiego długu, jednak na pewno częściowo związane jest to również ze zbliżającym się posiedzeniem RPP, gdzie oczekiwana jest obniżka stóp procentowych. W szerszym ujęciu bardziej ryzykowne aktywa (jak PLN) mogą pozostawać w centrum zainteresowania inwestorów ze Strefy Euro, gdyż ryzyka związane z Grecją czy Ukrainą zostały ograniczone, a w marcu ma rozpocząć się program QE w wykonaniu EBC.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. PKB w IV kw. 2014r. (3,1% r/r oczek.) wraz z strukturą wzrostu. Rynek spodziewa się zbliżonego odczytu do danych wstępnych, jednak warto bliżej przejrzeć się dzisiejszej publikacji z uwagi na zaprezentowanie struktury PKB. Dodatkowo NBP zaprezentuje oczekiwania inflacyjne konsumentów na luty, a MF poinformuje o podaży długu na marzec. Poza interesującym PKB dane te pozostaną bez wpływu na rynek PLN, który kierowany jest obecnie wydarzeniami zewnętrznymi.

Z rynkowego punktu widzenia temat szerszego umocnienia złotego został aktualne odłożony w czasie. Polska waluta wyznaczyła nowe paromiesięczne maksima wobec euro, jednak w przypadku USD/PLN oraz CHF/PLN doszło do spadku wyceny PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Akcje silniejsze od złota
Okiem eksperta
Czyżby kolejna formacja V?
Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie