Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Andrzej Bebłociński, diler, PKO BP
Rynek nadal odreagowuje wcześniejszy wzrost rentowności napędzany oczekiwaniami na rychłe podwyżki stóp za oceanem. Ubiegłotygodniowe posiedzenie Fedu skłoniło jednak część inwestorów do zrewidowania wcześniejszych scenariuszy. Wczorajsze dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA utrwaliły przekonanie, że Janet Yellen nie będzie się spieszyć z pierwszą podwyżką stóp. Charles Evans, prezes oddziału Fedu w Chicago, potwierdził wczoraj w Londynie, że choć amerykańska gospodarka pozostaje silna, nie należy się spieszyć z zaostrzaniem polityki pieniężnej. Niepokój za oceanem budzą niska inflacja i mocny dolar. Obligacje rządowe wyceniały te obawy na 1,85 proc. i wyraźnie wspierały polski dług.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.
Rynki akcyjne przetrwały okres napięć na Bliskim Wschodzie w sposób wręcz niewzruszony, pokazując swoją niezwykłą wewnętrzną siłę.