Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.03.2015 05:00 Publikacja: 27.03.2015 05:00
Grzegorz Balcerski, analityk, NWAI Dom Maklerski
Foto: Archiwum
Informacje o ataku koalicji państw Zatoki Perskiej na pozycje rebeliantów z Jemenu spowodowały skokowy wzrost cen ropy naftowej (obawa o spadek podaży z regionu), co miało swoje przełożenie na notowania walut państw z G10. Od rana drożały waluty eksporterów ropy, tj. dolar kanadyjski oraz norweska korona. W obliczu niepokoju militarnego zauważyć można było także przepływ kapitału do bezpiecznych jena oraz franka. Początkowo taniał amerykański dolar, jednak ruch ten zdecydowanie odwróciły dobre dane marko zza Atlantyku: najpierw o nowych zasiłkach dla bezrobotnych (282 tys. wobec oczekiwanych 290 tys.), a następnie bardzo dobry wstępny odczyt PMI dla usług za marzec – 58,6 pkt wobec oczekiwanych 57 pkt. Zdaje się więc, że na wcześniejsze słabsze dane wpływ miała dokuczliwa zima, a gospodarka USA jest w coraz lepszej formie, co potencjalnie może zatrzymać obserwowany od dwóch tygodni wzrostowy trend na EUR/USD. Wyraźnie w górę poszły też rentowności amerykańskich dziesięciolatek, zbliżając się do granicy 2 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W ciągu tygodnia amerykańska krzywa dochodowości przesunęła się w górę, a najmocniej urosły rentowności papierów dwu- i trzyletnich. Dziesięcioletnie są notowane blisko 4,3 proc.
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas