Poranny komentarz walutowy - zmienność na rynku ropy

Wczoraj w związku z eskalacją konfliktu Jemenie mogliśmy zauważyć dużą zmienność na rynkach finansowych.

Publikacja: 27.03.2015 10:39

Poranny komentarz walutowy - zmienność na rynku ropy

Foto: PhotoXpress

Napięcia w tym regionie świata zawsze skupiają na sobie uwagę, gdyż mogą mieć bezpośrednio odzwierciedlenie w podaży ropy na rynkach międzynarodowych.

Wczoraj o poranku notowane były istotne wzrosty ceny ropy, przekraczające 5% w porównaniu do poprzedniego dnia. Ten ruch jednakże był krótkotrwały i uczestnicy handlujący kontraktami na surowce rozpoczęli stopniową wyprzedaż tych instrumentów. Dzisiaj notowania kontraktów futures znajdują się około 2% niżej. W czwartek o poranku największym wygranym wzrostów na ropie była korona norweska, która zyskiwała ponad 1% w stosunku do dolara amerykańskiego. Jednakże powstrzymanie ruchu wzrostowego na cenie głównego surowca eksportowego Norwegii oraz wyższa niż oczekiwano publikacja danych o stopie bezrobocia przyczyniły się do powstrzymania aprecjacji NOK.

W Japonii poznaliśmy dzisiaj dane inflacyjne. O ile na papierze, inflacja bazowa na poziomie 2% oraz inflacja główna na 2,2% nie wyglądają źle, o tyle jeśli odliczymy wpływ wyższego podatku, konsumpcyjnego wprowadzonego w kraju kwitnącej wiśni, to okaże się, że ceny pozostały na niezmienionym poziomie w ujęciu rocznym. Oznacza to, że Bank Centralny jest daleko od swojego celu inflacyjnego na poziomie 2% w odniesieniu rok do roku, który miał zostać osiągnięty w ciągu 2 lat od rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki monetarnej.

Wczorajsze dane ze Stanów Zjednoczonych dały pozytywny powiew dla amerykańskiej gospodarki. Odczyt wniosków o zasiłki dla bezrobotnych po raz kolejny zaskoczył rynek pozytywnie, notując dane lepsze od oczekiwanych. Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym mamy finalne odczyty inflacji bazowej PCE oraz zannualizowany wzrost PKB. A wieczorem odbędzie się wystąpienie szefowej FED Janet Yellen na tematy związane z polityką monetarną.

Andrzej Rzońca z RPP uważa, iż prowadzenie polityki monetarnej opartej o kurs walutowy nie jest efektywne, co można zauważyć na przykładzie krajów, które poszły tą ścieżką. Ponadto twierdzi, że umacnianie się kursu złotego nie będzie trwało wiecznie i Rada Polityki Pieniężnej powinna rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych tak szybko jak to możliwe, co znaczyłoby, że Polska doświadcza satysfakcjonujący wzrost gospodarczy. Po godzinie 10:30 dolar kosztował 3,7835 złotego, euro 4,0891 złotego, funt 5,6025 złotego, zaś frank 3,9081 złotego.

Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu