Greckie przepychanki

Nieoficjalnie Grecy mieli wysłać listę propozycji reform już w piątek wieczorem – na jej bazie przez weekend były prowadzone negocjacje pomiędzy przedstawicielami rządu Tsiprasa a ekspertami Troiki.

Publikacja: 30.03.2015 12:58

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

Nieformalnie, na co wskazuje chociażby Wall Street Journal, oferta nie jest satysfakcjonująca. Mówi się o tym, że jest to bardziej zbiór idei, niż propozycji konkretnych rozwiązań. W efekcie oficjalnego programu, który miałby być podstawą do rzeczowych ustaleń dopinających grecką wersję reform, na bazie której miałoby dojść do wypłaty ostatniej transzy środków z poprzedniego baloty, de facto nie ma. A czas leci – druga dekada kwietnia, kiedy to mogą pojawić się potencjalne problemy z płynnością jest coraz bliżej. W sobotę jeden z greckich ministrów miał powiedzieć, że rząd chce negocjować, ale szykuje też alternatywne rozwiązania. Czy ma to być ewentualne zbliżenie z Rosją, czy Chinami (Grecy mogą sprzedać Chińczykom udziały w porcie w Pireusie)?

Dzisiaj rano ze strefy euro napłynęły nieco lepsze dane makro. Indeks nastrojów w gospodarce sporządzany przez Komisję Europejską wzrósł w marcu do 103,9 pkt., a poprzednie dane za luty zrewidowano w górę do 102,3 pkt. Pojawiły się też – lepsze – odczyty inflacyjne z poszczególnych niemieckich landów. Zbiorcze, wstępne dane za marzec poznamy o godz. 14:00.

Z kolei z USA kluczowe dzisiaj będą odczyty dochodów i wydatków Amerykanów za luty, w tym kluczowy wskaźnik inflacji PCE – to o godz. 14:30. Z kolei o 16:00 zaplanowana jest publikacja danych nt. podpisanych umów na kupno domów w lutym.

Układy makro i tech są dla EUR/USD spadkowe. Najbliższe dni upłyną pod znakiem niepewności wokół Grecji – dodatkowo kluczowy tydzień przypada na okres poświąteczny, kiedy to płynność jest nieco niższa. Z kolei kluczowe odczyty z USA dopiero przed nami.

Opór na 1,09 pozostaje kluczowy. Ważne wsparcie to rejon 1,08, który może być ponownie testowany. Jego złamanie może otworzyć drogę w stronę 1,07,a potem i niżej.

Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych