Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.04.2015 06:04 Publikacja: 03.04.2015 06:04
Tomasz Krzyk, analityk, Noble Securities
Foto: Archiwum
10-letnie bundy notowane były w środę przy rentowności wynoszącej 0,19 proc. Mimo tego, że zakupy samych tylko niemieckich obligacji szacowane są przez Rabobank na około 11 mld euro miesięcznie, można zauważyć, że dostępność bezpiecznych aktywów stopniowo się zmniejsza. Ma to związek z obniżającymi się rentownościami obligacji poniżej dolnej granicy ustalonej przez EBC na poziomie -0,2 proc. Warto również zwrócić uwagę, że pomimo pozytywnych odczytów marcowych wskaźników PMI dla przemysłu eurostrefy rządowi Niemiec udało się w środę uplasować pięcioletnie obligacje przy średniej rentowności wynoszącej -0,1 proc. Wszystkie obecnie notowane serie bundów o terminach zapadalności krótszych niż siedem lat cechują się ujemnymi rentownościami. Zapotrzebowanie na aktywa wysokiej jakości wynika również z niepewności w zakresie porozumienia rządu Grecji z wierzycielami w kwestii czekających ten kraj reform, warunkujących dalsze dofinansowanie. Bez tych środków Ateny pozostaną bez pieniędzy jeszcze w tym miesiącu. 10-letnie obligacje rządu Grecji kwotowane były w środę przy rentowności 10,95 proc. Tymczasem rentowności 10-letnich obligacji pozostałych krajów południa eurostrefy, takich jak Portugalia czy Włochy, kształtowały się w środę na poziomie odpowiednio 1,7 oraz 1,24 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
W ciągu tygodnia amerykańska krzywa dochodowości przesunęła się w górę, a najmocniej urosły rentowności papierów dwu- i trzyletnich. Dziesięcioletnie są notowane blisko 4,3 proc.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas