Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tomasz Bartnicki, zarządzający, MetLife TFI
W trakcie zeszłorocznej hossy największa korekta liczyła 40 pkt bazowych. Obecnie rentowności rosną już prawie od trzech miesięcy, podczas gdy w trakcie ubiegłorocznej hossy korekty nie przekraczały kilku tygodni.
Nasuwa się pytanie, czy mamy do czynienia z chwilowym odwrotem od polskich obligacji, czy ma miejsce zmiana trendu. Jeśli spojrzy się na wykres rentowności, można dostrzec już zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.
Rynki akcyjne przetrwały okres napięć na Bliskim Wschodzie w sposób wręcz niewzruszony, pokazując swoją niezwykłą wewnętrzną siłę.