Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grzegorz Balcerski, doradca inwestycyjny, NWAI DM
Odczyty nie zatrzęsły rynkiem, choć na małe wyróżnienie zasługuje PMI dla przemysłu Francji, który odnotował najwyższy od roku wynik (49,3 vs oczekiwane 48,5). Przemysłowy PMI dla strefy euro odnotował niewielką poprawę m/m – 52,3 wobec poprzedniego 52,0.
Próżno także szukać wyraźnego wpływu opublikowanych neutralnych danych o claims'ach zza oceanu. Niczego nowego nie wprowadziła publikacja „minutes" z ostatniego posiedzenia FOMC – utwierdziła ona rynek o koncentracji podwyżek stóp w USA na koniec roku lub później, co jednak jest oczekiwane już od dłuższego czasu. Po początkowym umacnianiu się w czwartek wspólnej waluty zaczęła ponownie tracić, wciąż pozostając pod ciężarem widma niewypłacalności Grecji, uniemożliwiającej większą aprecjację euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.
Rynki akcyjne przetrwały okres napięć na Bliskim Wschodzie w sposób wręcz niewzruszony, pokazując swoją niezwykłą wewnętrzną siłę.