Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.05.2015 06:00 Publikacja: 22.05.2015 06:00
Grzegorz Balcerski, doradca inwestycyjny, NWAI DM
Foto: Archiwum
Odczyty nie zatrzęsły rynkiem, choć na małe wyróżnienie zasługuje PMI dla przemysłu Francji, który odnotował najwyższy od roku wynik (49,3 vs oczekiwane 48,5). Przemysłowy PMI dla strefy euro odnotował niewielką poprawę m/m – 52,3 wobec poprzedniego 52,0.
Próżno także szukać wyraźnego wpływu opublikowanych neutralnych danych o claims'ach zza oceanu. Niczego nowego nie wprowadziła publikacja „minutes" z ostatniego posiedzenia FOMC – utwierdziła ona rynek o koncentracji podwyżek stóp w USA na koniec roku lub później, co jednak jest oczekiwane już od dłuższego czasu. Po początkowym umacnianiu się w czwartek wspólnej waluty zaczęła ponownie tracić, wciąż pozostając pod ciężarem widma niewypłacalności Grecji, uniemożliwiającej większą aprecjację euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
W ciągu tygodnia amerykańska krzywa dochodowości przesunęła się w górę, a najmocniej urosły rentowności papierów dwu- i trzyletnich. Dziesięcioletnie są notowane blisko 4,3 proc.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas