Naszym zdaniem: Na wykresie USD/JPY widać dzisiaj ruch wzrostowy – notowania oscylują obecnie w okolicach 124,50, przy czym istotnym poziomami oporu jest właśnie rejon 124,50-124,60, a także okolice 125,00-125,10. Mimo że wartość japońskiej waluty spada względem amerykańskiego dolara, to warto pamiętać, że jest to niekoniecznie efekt słabego odczytu PKB Japonii, lecz także – a może przede wszystkim – odreagowania amerykańskiego dolara po ubiegłotygodniowych spadkach. Amerykańska waluta odrabia zaległości zwłaszcza względem euro, a to odbija się na pozostałych parach walutowych, w tym USD/JPY.

Dolar ma szanse się jeszcze trochę umocnić, a to sprawia, że test okolic 125 jako technicznej bariery, jest możliwy w kolejnych dniach. Jego pokonanie jest jednak mało prawdopodobne, bowiem ostatnio już dwa razy opór ten zatrzymał wzrosty na tej parze walutowej.

? Wciąż nie ma pewności co do terminu podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych – wprawdzie większość ekspertów wciąż wskazuje wrzesień jako termin najbardziej prawdopodobny, jednak dane makroekonomiczne jednoznacznie tego nie potwierdzają. Odczyty makro, jakie pojawiły się w ubiegłym tygodniu, były w większości dobre, aczkolwiek nadal możliwe jest, że Fed nie będzie się spieszył z podnoszeniem stóp.

Naszym zdaniem: Dobre dane makroekonomiczne w USA zwiększają prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki, ale temu scenariuszowi wciąż jest daleko do pewności. Nawet w obliczu niezłej kondycji gospodarki USA, problemem jest bowiem sytuacja na świecie. W ostatnim czasie mocno dały o sobie znać Chiny, gdzie doszło do spadków na rynkach akcji i dużego zamieszania wywołanego dewaluacją juana. Ponadto, niepewna jest sytuacja w Europie. Chociaż widmo Grexitu zostało zażegnane (przynajmniej na dłuższy czas), to wewnętrzne sprzeczki polityczne w tym kraju nie ustają. W takim otoczeniu międzynarodowym Fed, zamiast się spieszyć z podwyżką, może być skłonny do dłuższego czekania i obserwowania rozwoju sytuacji.

Kurs EUR/USD rozpoczął nowy tydzień od spadków, jednak euro wciąż pozostaje silne względem dolara, co może odzwierciedlać właśnie niepewność dotyczącą terminu podwyżki stóp procentowych w USA. Poziom 1,11 jest najbliższym wsparciem, z kolei istotnym technicznym oporem jest rejon 1,1160-1,1190.