Grecy nie wsparli euro

W wywiadzie dla Neue Zuercher Zeitung (szwajcarskiej gazety) Peter Praet, pełniący funkcję głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego, dał do zrozumienia, że ECB jest gotowy do podjęcia dodatkowych działań w kwestii luzowania polityki i nie zawaha się ich użyć, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Aktualizacja: 06.02.2017 18:56 Publikacja: 21.09.2015 12:44

Wykres tygodniowy BOSSA EUR

Wykres tygodniowy BOSSA EUR

Foto: DM BOŚ

Zaznaczył, że ryzyka dla globalnej gospodarki znacząco wzrosły, a ECB już skorygował swoje prognozy.

W opinii członka ECB, Benoit Coeure różnice w polityce prowadzonej przez ECB i FED będą się utrzymywać. Ożywienie w strefie euro jest słabe, a inflacja może odbijać bardzo wolno (wypowiedź miała miejsce w piątek)

W piątek wieczorem agencja Moody's ścięła rating dla Francji do Aa2 z Aa1, ale zmieniła rating z negatywnego na stabilny

Grecja: W niedzielnych wyborach zwyciężyła Syriza, która ma szanse na 145 miejsc w 300 osobowym parlamencie. Aleksis Tsipras zapowiedział wolę kontynuacji koalicji z Niezależnymi Grekami, którzy dostali 10 miejsc

Naszym zdaniem: W greckiej polityce mamy status quo – ostateczny wynik różnił się od przedwyborczych sondaży, które pod koniec dawały nawet nieznaczną przewagę Nowej Demokracji. Utrwalenie rządów Syrizy to nie jest dobra informacja w dłuższym terminie biorąc pod uwagę konieczność wdrożenia trudnych reform będących wynikiem lipcowych ustaleń z wierzycielami. Nie można wykluczyć, że Syriza będzie dążyć do rozmiękczenia programu, a na pewno nie zgodzi się na kolejne obciążenia, które mogą okazać się dość prawdopodobne, biorąc pod uwagę słabość europejskiej gospodarki. Szanse na potencjalne dyskusje na przełomie roku nt. ewentualnej redukcji długu oceniamy jako dość niskie (w ostatnich tygodniach nawet szefowa MFW dała do zrozumienia, że można mówić co najwyżej o innym rozłożeniu płatności). Wydaje się, że prawdopodobieństwo ewentualnego Grexitu w latach 2016-17 może stopniowo rosnąć, chociaż Aleksis Tsipras będzie chciał tego „oficjalnie" uniknąć. Tym samym w bardzo długiej perspektywie Grecja najpewniej ponownie zaznaczy negatywnie w notowaniach wspólnej waluty.

W krótkim terminie wynik greckich wyborów przeszedł bez większego echa, bo rynek zna już team Syriza-Niezależni Grecy. Tylko wygrana Nowej Demokracji mogłaby dać impuls do chwilowej zwyżki euro na zasadzie pewnego zaskoczenia (bo ten czynnik nawet biorąc pod uwagę wspomniane już sondaże nie zostałby w pełni zdyskontowany).

Większe znaczenie dla euro w piątek miała decyzja Moody's ws. francuskiego ratingu, a także wypowiedzi przedstawicieli ECB „informujących" o potencjalnej gotowości, a także konieczności dalszych działań zmierzających do poluzowania polityki. Widać, że ECB zaczyna przyjmować pewną linię komunikacji z rynkami finansowymi, chociaż nie podaje żadnych nowych konkretów, co do możliwości zwiększenia programu QE. Tym samym wiele będzie zależeć od kolejnych danych. Te nt. wrześniowej inflacji CPI poznamy na przełomie miesiąca, ale już w środę rynek otrzyma wstępne odczyty indeksów PMI.

Ciekawą opinię prezentują przedstawiciele banku Goldman Sachs, których zdaniem zwiększenie skali programu QE ostatecznie będzie mieć formę wydłużenia go w czasie do połowy 2017 r. (obecnie zakłada się, że zakończy się on we wrześniu 2016 r.). Naszym zdaniem w takiej sytuacji oznaczałoby to, że euro nie otrzyma w najbliższych miesiącach dość wyraźnego impulsu do spadku, gdyż ewentualne decyzje ECB ws. QE byłyby podejmowane najwcześniej późną wiosną 2016 r. Nie wykluczamy, że ECB może podjąć stosowne decyzje wcześniej – wykorzystując chociażby inne narzędzia poza QE.

Od strony technicznej układ zaczyna się robić spadkowy. Na koszyku BOSSA EUR widać rosnącą istotność oporu w rejonie 115,50 pkt., a przy 116,20 pkt. przebiega spadkowa linia trendu pociągnięta od szczytu z maja ub.r. Niemniej dopiero ponowne naruszenie wsparcia przy 113,50 pkt. byłoby wyraźniejszym sygnałem dla euro-niedźwiedzi.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze