Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grzegorz Balcerski, doradca inwestycyjny NWAI DM
Czy będzie ona w stanie zatrzeć nieco gorzki smak ostatnich słabych danych na temat zatrudnienia w USA? Generalnie nie spodziewałbym się konkretów ani wskazówek dotyczących określenia terminu podwyżek – narracją raport z posiedzenia przypominać będzie raczej poprzednie swoje „edycje".
Większe znaczenie w kolejnych tygodniach przypadnie wieściom nadchodzącym z innych gospodarek, zwłaszcza z Chin. Choć nie można wykluczyć, że FOMC zaskoczy i uwiarygodni tezę podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, o której prawdopodobieństwie nie raz wspominała Janet Yellen. Warto też bliżej przyjrzeć się wypowiedziom przedstawicieli Fedu z czwartkowego wieczoru.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.
Rynki akcyjne przetrwały okres napięć na Bliskim Wschodzie w sposób wręcz niewzruszony, pokazując swoją niezwykłą wewnętrzną siłę.